Şişkinlik ve Kabızlık ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Şişkinlik ve Kabızlık ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Şişkinlik ve Kabızlık ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Şu son dönemde korona virüsü dünyayı sardığı gibi ülkemizi de etki altına alan hem psikolojimizi hem de bedenimizi fazlası ile olumsuz yönde etkiledi.

Hem hareketsizlik hem de psikolojik olarak baskı altında olmamız nedeni sindirim sitemi özellikle son dönemde sindirim problemleri yani kabızlık yaşamamıza neden olmaktadır.

Bu kabızlık problemini çözmek için destek olacak tavsiyelerimiz olacak.

-Ev içerisinde yapabileceğiniz fiziksel aktivitelerinizi her gün en az 45 dakika olacak şekilde düzenlemelisiniz.

-Her gün mutlaka en az 8 bardak su tüketmelisiniz.

-Yoğurt ve kefir tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Tercihen yoğurdunuzun içerisine yulaf ya da tef gibi lif oranı yüksek tahıllar ekleyebilirisiniz.

Sindirim sisteminiz düzene girene dek patates, havuç., asitli içecekler, elma, muz gibi ürünlerin tüketim miktarlarını azaltmanızda fayda vardır.

Her sabah kalkınca aç karnına ılık (hafif kaynayıp ılımış suyu)tüketmeye çalışın. Tercihen bu suyun içerisine limon eklemeniz sindirim sisteminizi çalıştıracaktır. Eğer ılık su tüketmek mide bulantısı yapıyor ise ıhlamurda bir çözüm olacaktır.

Ara öğünlerde tercih edeceğiniz meyveler daha çok incir gibi (varsa taze ya da kuru da olabilir), süt   ya da kuru üzüm olabilir.

Ana öğünlerinizde mutlaka yeşil yapraklı yapılmış salata ya da yoğurt tüketmeye çalışın. Öğünlerinizde tüketeceğiniz ekmekleri lifli çavdar gibi ekmekler olarak tercih etmelisiniz.

Akşam yatmadan 2 Saat önce tüketeceğiniz tercihen bağırsak sistemini çalıştıracak kayısılı yeşil çay, beyaz çay, mate çayı gibi çaylar tüketmeye çalışın.

Unutmayın sindirim sitemi yediğiniz yemekler ile doğru orantılı olarak düzene gireceği gibi psikolojik olarak ta rahat olmanızdan etkilenecektir. Bu nedenle psikolojik olarak kendinizi rahatlatacak aktiviteler yaparak evde kaldığınız bu süreyi iyi geçirmeye çalışmakta fayda var.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat