Ketojonik Diyet Nedir ?

Ketojenik diyet özellikle kilo vermek amacı ile kullanılması ile gündeme gelmiş olan bir diyettir. Aslında çıkış amacı nörolojik rahatsızlıklarda epilepsi hastalarında yoğunlukla kullanılması amacı ile oluşturulmuş olan ketojonik diyet programları karbonhidratı sıfıra yakın ve kaliteli yağ içeren yüksek proteinli diyetlerdi.

Karbonhidrat sıfıra yakın olan bu diyet döneminde vücut enerji kaynağı olarak yaşları yakmaktadır. Ketojenik diyetin asıl amacı vücuda keton denilen maddeyi ürettirmektir.

Ketojenik diyet nörolojik rahatsızlığı olanlarda yaşam kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca ketojenik diyet solunum yetmezliği olan hastalarda da uygulandığında oksijen üretimini arttırdığı  gözlemlenmiştir. Ayrıca karbonhidrat içermeyen bir diyet olması nedeni ile diyabet hastalarında da kan şekerini dengelendiği gözlemlenmiştir.

Karbonhidrat alımının kötü huylu hücre dediğimiz kanser hücrelerini beslediği hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle kanser hastalarında uygulanan ketojenik diyet özellikle kanserde tekrar riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Baştan da belirttiğimiz gibi Alzheimer, epilepsi, parkinson,  Polikistik over sendromununda, Beyin hasarı olan kişilerde  ketojenik diyet uygulamalarının olumlu sonuç verdiği yapılan deneylerde ispatlanmıştır.

Uzun süreli zorunlu olmayan ketejonik diyetler tavsiye edilmemektedir.Uzun ve orta vadede yan etkileri bulunan ketojenik diyette özellikle kanda ki yağ asitlerinin artması vücuttaki su dengesinin bozulması bağırsak florasının bozulması başlıca görülen sıkıntılar arasında yer almaktadır.

Ketojenik diyet uygularken gün içerisinde 20 gr ın altında karbonhidrat almayı uygun bulan bir beslenme planı uygulamak gerekir. Protein ve yağ içeren beslenme programında dışarıdan gıda takviyeleri almak diyetin uygulanabilirliği  açısından önemlidir.

Diyetin doğru uygulanıp uygulanması amacına ulaşmak adına kesinlikle çok önemlidir. Bilinen en katı diyet programlarından biri olan ketojonik diyet doğru uygulanmadığında amacına kesinlikle ulaşmayacak vücuda keton ürettirmek mümkün olmayacaktır. Bu amaçla dönemsel olarak idrar ketonlarının takip edilmesi önemlidir.

Ketojonik diyet uygulaması ile zayıflamak isteyen kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması önemlidir.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat