Neler Kilo Vermemize Yardımcı Olur?

Neler Kilo Vermemize Yardımcı Olur?

Kilo vermek maalesef hareket imkanlarımızın azaldığı bu çağda oldukça zorlaşmaya başladı. Hem hareket etmesin çok imkan sağlamadığı kentselleşme ile hem de işlerimizin yoğunluğu nedeni ile hareket alanlarımız oldukça kısıtlanmış durumda. Bir de üstüne özellikle ev dışında yenilen yemeklerin özellikle de fast-food gibi gıdaların tüketiminin artması ile kilo almak kolaylaştı kilo vermek ise oldukça zor bir hal aldı.

Bu nedenle kilo vermenizde size yardımcı olacak birkaç küçük sır paylaşalım sizinle.

Aslında hepimizin bildiği ama maalesef uygulama zamanı geldiğinde hatırlayamadığımız bazı kilo vermeye yardımcı kolaylıklar.

*Özellikle çok uzun süren açlıklardan sonra yenilen yemekler oldukça hızlı ve sanki doymanın imkansız olduğu öğünler gibi görünebilir. Oysa ki öğünlerimizde masaya otururken yemek yemeye başladıktan ancak 20 dakika sonra tokluk hissinin geleceğini hatırlar ise yavaş yemek yemenin az yemek ile doğrudan bağlantısı olduğunu hatırlarız. Öğünlerimizde tabağımızı daha çok yeşillikler ile zenginleştirirsek ister istemez çiğneme miktarını arttırmış oluruz.

*Karbonhidratın sıfır olduğu diyetler uzmanların tavsiye etmediği diyetlerdir. Bu nedenle diyetiniz sırasında pilav-makarna ekmek gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Bu gıdaları mutlaka tükettiğiniz protein ya da sebze yemeklerinizin yanında ve mümkün olduğunca küçük tabaklarda gözünüze çok görünecek şekilde tüketmeye çalışın. Unutmayın 1 dilim ekmek ile 2 yemek kaşığı pirinç-bulgur ya da makarna aynı kalori değerine sahiptir.

*Kimilerinin stres altındayken daha çok yemek yediğini duyar gibiyim. Bu nedenle stresli iken evde durmamaya ve mümkün ise fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin. Yağ yakınının spor yapmaya başladıktan ancak 20 dakika sonra başladığını  unutmadan en az 45 dakika mümkün ise her gün  yürüyüş yapmaya çalışalım.

*Sadece diyet dönemlerinde değil aslında yaşantımızda genel olarak tuz tüketimini sıfıra yaklaştırmak gerekmektedir. Vücutta su tutumuna ve fazladan şişkinliğe neden olacağı için tuz tüketimini sıfıra indirmeye çalışın.

*Basit şeker dediğimiz özellikle rafine şekerlerden mümkün olduğunca sadece diyet dönemlerinde değil genel olarak yaşantımızın içerisinde uzak durmaya çalışalım. Yasaklı olması nedeni ile özellikle diyet döneminde oluşan tatlı krizlerimizi daha çok evde kendimizin yaptığı yulaf ve kayısı kullanılan ya da meyvalar ile tatlandırılmış tatlıları tüketmeye çalışalım. Bunları  tüketme imkanı olamayanlar ya da tüketmekten zevk almayanlar için ise tercihen şerbetli tatlılar yerine sütlü tatalıları daha masum bulduğumuz sütlü tatlı, dondurma gibi tatlı alternatifleri değerlendirelim. Ve mümkün ise maksimum haftada 1 kez tüketelim.

*Genel yayınlana  diyetlere ve tek yönlü diyetlere umut bağlamayın. Bu diyetler uzun vadede size faydadan çok zarar getiren diyetler olmaktadır. Sürdürülebilirliği  olamaması ve kişiye özel olmaması  nedeni ile kilo vermeyi sağlamanın  yanında uzun vadede kişiye kilo aldırmasına da neden olabilir.

*Öğünlerimizde özellikle sebze tüketimini ve mümkün ise çiğ sebze tüketimini arttırmak ve tabaklarımızı bununla zenginleştirmek diyetinizi kolaylaştıracak unsurlardan olacaktır. Haftada mutlaka 2 gün kuru baklagil tüketmeye dikkat etmelisiniz. Günde 2 meyve tüketmek lif tüketimini arttıracak olan unsurlardan olacaktır.

*Yemeklerimizde özellikle zeytinyağı ağırlıklı olarak beslenmek önemlidir. Kızartılmış gıdalardan özellikle diyet dönemlerinde uzak kalmak ama mümkünse hayatımızdan çıkarmak öznem teşkil etmektedir.

*İçeceklerinizde özellikle soğuk yapılmış az yağlı süt ile tüketeceğiniz kahveler şekersiz olması kaydı ile metabolizmanızı canlandırmada yardımcı olabileceği gibi diyetinizi de renklendirecektir.

*Sabah en geç 9 yapılacak olan kahvaltı ve mümkün ise daha erken yapılan kahvaltılar metabolizmayı hızlandırmada önem taşımaktadır. Araştırmalar düzenli kahvaltının kişilerin kilo kontrollerinde önemli rol oynadığını göstermiştir.

*3 ana ve mümkün ise 1 ara öğün şeklinde beslenmek diyet döneminde değil genel olarak hayatınızda uymanız gereken önemli bir kuraldır. Kan şekerinizin düşmesini engelleyeceği için hızlı acıkmaları ve doyamamaları ortadan kaldıracaktır.

* Ve son olarak su tüketimi kişiye özel olmakla birlikte uzmanlar ortalama 2 litre su tüketiminin genel sağlık kuralı olduğunu belirtmektedir. Ve kilo kaybetmekte önemli rol oynamaktadır.

Sonuç olarak genel sağlıklı yaşam kuralları haline getirdiğimiz bu maddeler fazla kilolarımızdan kurtulmamızda yardımcı olacak ve daha sonrasın dada kilo almadan hayatımıza devam etmemiz için önemli olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat