Neden Yüksek Proteinli Ürünler Tüketmeliyiz?

Neden yüksek proteinli ürünler tüketmeliyiz?

Neden yüksek proteinli ürünler tüketmeliyiz?

Yüksek protein vücut metabolizması için çok önemli bir kaynaktır. Özellikle diyet dönemlerinde yüksek proteinli ürünler ile beslenmek daha da önem kazanmaktadır. Vücudumuzun normal dönemlerde dahil vücut ağırlığımızın her kilogramına karşılık 0,36 gr protein almamız gerekmektedir. Bunun yanında bu oran diyet dönemlerinde ya da özel operasyonlardan sonra artmaktadır. Özellikle az miktarda ama bizi uzun süre tok tutacak öğünlere ihtiyaç duyduğumuzda daha da yüksek proteinli ürünler tüketmemiz gerekmektedir.

Proteinin vücut içerisinde bir çok rolü bulunmaktadır. Bunlar ;

Vücudumuz da  saç, kas ve ciltte çok yoğun protein ihtiyacı olmaktadır. Saç, kas ve cilt yapısının bakım ve onarımı protein ile gerçekleşmektedir.

Protein vücudumuzdaki organların ve hormonların iletişimi için gerekli bir yapı taşıdır.

Vücudumuzun bir çok amino aside ihtiyacı bulunmaktadır. Bazılarını vücut kendisi ürete bilirken bazılarını da protein kaynakları ile dışarıdan almaktadır. Ki bu amino asitler özellikle vücudun asıl yapısını oluşturan kaslar için büyük önem taşımaktadır.

Protein kaynağı ile vücudun içerisindeki organların birbiri ile alışveriş yapmasını sağlanmaktadır.

Az önce bahsettiğimiz gibi  yüksek proteinli ürünlerin içerisinde amino asitler vardır. Amino asitlerin miktarı toplamda 22 dir ve bunun yaklaşık 9 tanesini  dışarıdan özelliklede hayvansal gıdalardan almamız gerekmektedir.

Tam bir yüksek proteinli ürün tüketmek istiyor isek hayvansal protein içeren ürünler tüketmeliyiz. Bitkisel proteinler tüm amino asitleri içermemektedir. Ancak vegan ya da vejeteryan isek o zaman bitkisel proteinlerimizi baklagillerin protein kaynakları ile birleştirmeliyiz.

Sağlıklı bir beklenme için Yüksek proteinli beslenmek önemlidir proteinin miktarının önemli olduğu kadar protein kaynağı ve kalitesi de önem arz etmektedir. daha önceki yazılarımızda whey protein izolatları ve whey protein konsantreleri arasında ki farkları ifade etmiştik.

Özet olarak protein vücudumuzda bir çok alana hizmet etmektedir. Bu nedenle özellikle hayvansal protein içeren protein kaynakları tüketmek amino asit zenginliği açısından önemlidir.

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat