Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik cerrahi olan bireylerin kilo kaybı ile sağlık durumunda iyileşmeler olmasına rağmen yetersiz enerji alımı, gıda takviyelerinin yetersiz kullanımı, hızlı kilo kaybı, gıda intoleransı veya kusma gibi faktörler bireylerde beslenme yetersizliklerine, vitamin-mineral eksikliklerine ve kas kaybına sebep olabilir. Cerrahi işlemler sonrası diğer besin ögelerinin yanı sıra protein emilimi de engelleneceğinden bireylerin kaliteli protein içeren besinleri tüketmeleri oldukça önemlidir. Bariatrik cerrahi kaynaklı beslenme yetersizliklerinin derecesi uygulanan cerrahi yönteme bağlıdır. Genel olarak ameliyat sonrası rastlanan yetersizlikler; protein, folik asit, demir, B12 vitamini, bakır, çinko, selenyum, tiamin, D vitamini, kalsiyum ve diğer yağda eriyen vitaminlerdir. Bu besin ögeleri erken dönemde düzeltilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu sebeple ameliyat sonrası düzenli takip ve erken müdahale ile bu yetersizlikleri engellemek önemlidir.

Ameliyat sonrasında yaşa, cinsiyete ve vücut ağırlığına göre değişmekle birlikte günlük protein alımı ortalama 60-120 g olarak önerilmektedir. Bunun yanında protein gereksinimi için diğer bir önemli faktör bireylerin fiziksel aktivite düzeyleridir. Protein, hızlı kilo kaybı ile oluşabilecek kas kaybını minimuma indirip doku iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Protein alımını en iyi düzeye çıkarmak için her öğün ilk olarak proteine öncelik verilmelidir. Fakat bireyler hedeflenen protein alımına ilk aylarda ulaşamadıklarından dolayı kas kaybını önlemek adına ek protein desteği alımı çok önemlidir. Kişinin protein desteğini ne kadar ve ne zamana kadar kullanacağı geçirdiği ameliyat türü ve beslenme durumuna göre değişmektedir. Bunun yanında protein takviyelerinin içeriği de çok önemlidir. Protein takviyeleri mutlaka elzem aminoasitleri içermeli, sindirilebilirliği yüksek olmalıdır. Ülkemizde oral enteral ürünler ve protein tozları olarak satılan destekler mevcuttur. Amino asit içeriklerine ve karbonhidrat içeriklerine göre seçim yapılmalıdır.

Bariatrik diyetisyen takibinde ve uygulanacak diyet ve tüketilecek takviyeler oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası bireyin düzenli kontrolleri ve verilen tedaviye uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat