Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Takviyeleri

Bariatrik cerrahi olan bireylerin kilo kaybı ile sağlık durumunda iyileşmeler olmasına rağmen yetersiz enerji alımı, gıda takviyelerinin yetersiz kullanımı, hızlı kilo kaybı, gıda toleransı ve kusma gibi faktörler bireylerde beslenme yetersizliklerine, vitamin mineral eksikliklerine ve kas kaybına sebep olmaktadır. Cerrahi işlemler sonrası protein, yağ emilimi engelleneceğinden bireylerin kaliteli protein içeren besinleri tüketmeleri oldukça önemlidir. Bariatrik cerrahiden kaynaklı beslenme yetersizlikleri tercih edilen cerrahi yönteme bağlıdır. Genel olarak ameliyat sonrası rastlanan yetersizlikler protein, demir, kalsiyum, B12 vitamini, D vitamini, folik asit, B1 vitamini olmakla beraber özellikle mikrobesin öğeleri erken dönemde düzeltilmezse bu eksikliklerin oranı iki kat artmaktadır. Bu sebeple ameliyat sonrası düzenli takip ve erken müdahale bu yetersizlikleri engelleyebilmek adına çok önemlidir.

Ameliyat sonrasında renal komplikasyon veya tıbbi komplikasyon olmadığı sürece önerilen protein miktarı günlük 60-80 g ile 1,5 g/ideal vücut ağırlığı olacak şekilde hesaplanmalıdır. Bunun yanında protein gereksinimi için önemli bir diğer faktör bireylerin günlük aktivite düzeyleridir. Protein, hızlı kilo kaybı ile oluşabilecek kas kaybını minimuma indirip, doku iyileşmelerine yardımcı olmaktadır. Protein alımını en iyi düzeye çıkarmak için her öğün ilk olarak proteine öncelik verilmelidir. Fakat bireyler hedeflenen protein alımına ilk aylarda ulaşamadıklarından dolayı kas kaybını önlemek adına ek protein desteği alımı çok önemlidir. Kişinin protein desteğini ne kadar ve ne zamana kadar kullanacağı olmuş olduğu ameliyat türü ve beslenebilme durumuna göre değişmektedir. Bunun yanında protein takviyelerinin içeriği de çok önemlidir. Protein takviyeleri mutlaka elzem aminoasitleri içermeli, sindirilebilirliği yüksek olmalı, 200 kaloriyi geçmemeli, yağ ve şeker oranı 5 gr altında olmalıdır.

Diyetisyen ve hekim ile beraber uygulanacak diyet ve takviyeler sürekli takip edilmeli, birçok besin öğesi yetersizliklerinin zaman içerisinde görülme ya da ilerleme riskinden dolayı sık sık düzenli olarak bireyler izlenmelidir.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat