Özel Beslenme

Özel Beslenme

Özel Beslenme

Proteinin vücudumuzda önemli bir besin ögesi olması sebebiyle yeterli ve dengeli beslenmede önemli bir yere sahiptir. Bununla beraber bazı hastalıklarda tüketilen miktarına dikkat edilmesi gerekir. Yeteri kadar tüketildiğinde ya da tüketimi kısıtlandığında (hastalığa bağlı) hayat kalitesini arttırır ve sağlığa olumlu yönde etki eder.

Fenilketonüri, diyabetik nefropati, homosistinüri ve böbrek rahatsızlığı olan hastalar proteini vücutlarında normal bireyler gibi kullanamazlar ve bu durum vücutlarında zararlı olabilecek birikmelere yol açarak ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Fenilketonüri; kalıtsal bir rahatsızlıktır. Bu hastalar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanini metabolize edememektedir. Diyabetik nefropati; kan şekerinin kontrol altına alınamaması sebebiyle böbrek yetmezliğine sebebiyet olmaktadır. 5 evresi mevcuttur; glomerüler hiperfiltrasyon, sessiz dönem, mikroalbuminüri gelişimi, makroalbuminüri evresi, son dönem böbrek yetmezliği. Homosistinüri; bir protein yapı taşı olan metioninin metabolizmasındaki bozukluğa bağlı çekinik genler ile çocuğa aktarılan kalıtsal doğumsal bir amino asit metabolizma bozukluğudur.

Bu hastalıkların ortak özelliği protein veya proteinin parçalanması sonrasındaki amino asitleri gerektiği şekilde metabolize edememeleridir. Bu sebeple düşük proteinli bir beslenme alışkanlığını benimsemeleri hayati öneme sahiptir. Düşük proteinli ürünler bu hasta grupları için besin ürünlerini oluşturabilmektedir. Düşük proteinli ürünler; kahvaltılık, çorba, makarna ve atıştırmalıklar gibi alternatifler sunan bir içeriğe sahiptir.

Düşük Proteinli Beslenirken Neler Yenmeli?

Çoğu diyette ana öğünler protein barındırmaktadır. Ülkemizin yeme alışkanlıkları da göz önüne alındığında yoğun et tüketimi öne çıkmaktadır. Bununla birlikte düşük proteinli bir diyette tüketimi serbest olan besinler ve düşük proteinli ürünler ile sofrada çeşitlilik sağlanabilir.

Sağlıklı beslenme listenizde özlediğiniz lezzetleri düşük proteinli ürünler ile sofranıza getirebilirsiniz. Bugün birçok farklı firma tarafından üretilen düşük proteinli ürünler içerik bakımından zengin olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, internette kısa bir araştırma ile evinize kadar teslim edebilecek aracılar bulabilirsiniz.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat