Obezite Cerrahisi Sonrası Kimler Başarısız Olur?

Obezite günümüz şartlarında dünyanın önde gelen lider ülkeleri ve birçok ülke de yaygın olan sağlık sorunlarından biridir. Obezite genellikle vücut içerisinde bulunan yağ kütlelerinin yağsız kütlelere oran olarak aşırı fazla olması sonucu kişinin boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının beklenilen rakamların üstüne çıkmasıdır. Yani kısaca obezite vücutta sağlığa zarar verecek ölçüde vücut içerisinde aşırı ve düzensiz yağ birikimidir. Yetişkin erkek bireylerde vücudun %15 ile %18’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Kadınlar da ise bu rakam %20 ile %25 arasında değişmektedir. Bu sayıların yetişkin erkek bireylerde %25’in üzerine kadın bireylerde ise %30’un üstüne çıkması obeziteye sebebiyet vermektedir.

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerden alınan enerji miktarının gün içerisinde harcadığımız enerji miktarından fazla olması vücudun kalan besinleri yağ olarak depolaması halinde obezite sorunu meydana gelmektedir. Obezite beraberinde birçok sağlık sorununu ve birçok soru getirmektedir. Bunlardan bir tanesi de obezite cerrahisi sonrası kimler başarısız olur sorusudur.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi obezite teşhisi konmuş hastaların kilo vermelerine yardımcı olmak için yapılan ve içerisinde birçok ameliyat çeşidi bulunduran ameliyatlardır. Peki, obezite cerrahi sonrası kimler başarısız olabilir diye düşünülebilir. Elbette ilk tercih kesinlikle hastanın direk olarak ameliyat olması değildir. Doktor kontrolü altıda diyet yapmış, uygun egzersizler uygulamış ve gözetim altında ilaç tedavisi kullanmış obezite hastalarının bunların sonucunda kilo veremeyip başarı elde edemediği durumlar dahilinde doktor tavsiyesiyle obezite cerrahisi uygulanır.

Cerrahi işlem görmeden önce hastanın bütün kontrollerinin yapılması ve vücudun anestezi açısından ameliyata uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası kimler başarısız olur sorusu herkes tarafından merak edilmekte.

Obezite Cerrahisi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Obezite cerrahisi sonucunda başarılı bir ameliyat geçiren hasta obezite hastalığından kurtulmak için sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için dikkatli olmalıdır. Ameliyat oldum artık obezite hastası değilim deyip kontrolü elden bırakmamalı tam tersi çok daha dikkatli olmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası kimler başarısız olur sorusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Hastalar hastaneden taburcu olduktan sonra tedavi süreçleri devam etmektedir. Diyetisyen ve ameliyatı yapan doktorun uygun gördüğü diyet sistemini düzgünce uygulamalı ve belirtilen süreç içerisinde verilen egzersizleri günü gününe yapmalı doktor kontrollerini aksatmamalıdır.

Hasta kurallara uyduğu sürece bu ameliyat çözüm sürecidir aksi takdirde aşırı kilodan kurtulmak için ameliyat olmak kolay ve olağan üstü kesin bir çözüm kesinlikle değildir. Kişi uzun vadede başarılı olup kilolarından kesin olarak kurtulmak için eski yeme alışkanlıklarını bırakıp çok daha sağlıklı gıdalar tüketmeyi tercih etmelidir. Kendisi için daha haraketli, hantallıktan uzak bir yaşam seçmelidir. Aksi takdirde obezite cerrahisi sonucunda başarısız olup geri kilo almaya başlayacaklardır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat