Obezite Cerrahisi Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Obezite cerrahisi yapılmadan önce hastanın mevcut sağlık durumunu görebilmek için birtakım testler yapılır. Peki bu obezite cerrahisi öncesi hangi testler yapılır? Bu soruya karşı birden çok yanıt vermek mümkündür. Şu şekildedir;

  • Diyetisyen ve Psikolog ile Görüşmeler

Obezite cerrahisi öncesi diyetisyen ve psikolog ile görüşmeler yapılır. Diyetisyen ile görüşmenin amacı, kişinin ameliyat öncesinde yapacağı beslenmesi, cerrahi sonrasında da nasıl bir beslenme gerçekleştireceği hakkında bilgi alması içindir. Psikolog ile görüşmenin amacı, kişinin fiziki olarak sağlığı ve ameliyata hazır olması yanında psikolojik olarak da hazır mı sorusunun cevabını almak içindir. Eğer kişi, ciddi bir psikolojik hastalığa sahipse, duygusal olarak yeme bozukluğuna sahipse bu psikologla görüşme esnasında anlaşılır.

  • Kan ve İdrar Testleri

Obezite cerrahisi öncesi hangi testler yapılır sorusunun bir diğer cevabı da kan ve idrar testleridir.  Kandaki vitamin, mineral düzeylerini, hemoglobin düzeyini ve diğer faktörleri öğrenmek için kan testi yapılır. İdrar testi ile de safra, böbrek ve diyabet gibi problemler varsa teşhisi için kullanılır.

  • Endoskopik Test

Endoskopik test de yapılır. Bu endoskopik test ağız veya burundan iletilen endoskopik bir araç ile mide taraması yapmak içindir. Bir anestezi uzmanının eşliğinde hasta uyutularak yapılır.

  • Yutma Testi

Hastaya yutma testi yapılır. Bu test hastaya özel bir sıvı içirilerek yapılır. Yemek yolundaki problemler ve asit reflü şiddetinin anlaşılması sağlanır bu test ile.

  • Üst Batın Ultrasonu

Üst batın ultrasonu testi bir radyolog uzmanı tarafından yapılır. Karnın üst tarafı yani safra kesesi, dalak, böbrek, karaciğer, pankreas vb. organlar incelenir. Ultrason zararsız bir görüntüleme yöntemidir. Obeziteye sahip olan kişilerde sık gözlenen safra kesesi taşı var mı diye bakılır.

  • Solunum Fonksiyon Testi

Hastanın derin bir nefes alıp üflemesi ile gerçekleştirilen bir testtir. Akciğerler hakkında bilgi alınır.

  • Kolonoskopi

Kamerası bulunan özel bir cihaz ile kalın bağırsakta tarama yapılır.

  • Mamografi

Obezite cerrahisi öncesi hangi testler yapılır sorusuna bir cevap da mamografi testidir. Kişide meme kanseri olup olmadığına bakılır. Obezite, meme kanseri için bir faktördür ve var ise tespit etmek için mamografi testi yapılır.

  • Kardiyoloji Muayenesi

Hastaların EKG ve kan tahlillerine bakılır. Ameliyat olmayı engelleyecek bir durum varsa gerekli tedaviye başlanır ve ameliyat öyle gerçekleşir

Yukarıda verilen yöntemler sayesinde kolaylıkla obezite cerrahisi öncesi işlemler meydana gelmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat