Obezite Cerrahisini Sigorta Karşılar Mı?

Obezite insanların vücutlarında sağlıklarını bozacak derecede çok yağ birikmesidir. Bu hastalık genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam koşulları ya da genetik olarak aktarılır ama kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu sebeple uzmanlar tarafından vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan hastalar için obezite cerrahisi yöntemi uygulanır. Genellikle diyet, medikal tedavi, egzersiz gbi durumlarla zayıflayamayan hastalar için uygun görülen bir tedavi yöntemidir.

Hastaların obezite cerrahisi işleminden önce merak ettikleri bir soru da obezite cerrahisini sigorta karşılar mı sorusudur. Bu sorunun cevabı için burada yazıklarımızı dikkatle okumalısınız. Obezite cerrahisi ameliyatını olacak olan hastalar için devletin elbette bir desteği vardır. Ama bu destek belli koşullar sağlandığında verilen bir destektir. Devlet obezite cerrahisi işlemlerini istisnai sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirmeye almıştır.

Obezite Cerrahisinde Sigorta Kapsamı

Obezite hastalarının tedavilerinin bir türü de obezite cerrahisi yöntemidir. Bu yöntemle tedavi olunmadan önce hastaların merak ettiği sorulardan olan obezite cerrahisini sigorta karşılar mı için açıklamayı yaptık. Ama bu sigortanın kapsamının neler olduğu da hastalar tarafından merakla araştırılan konular arasındadır. Çünkü sigortanın karşılaması için gerekli olan bazı kriterler vardır.

Sigortanın kapsamına bakıldığında vücut kitle endeksleri 40 ve üzerinde olan hastalar yani normal hastalar obezite ameliyatlarından ücretsiz bir şekilde yaralanabilmekte olduğu görülür. Ama vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olmayıp 35- 40 aralığında olan kalp hastalığı, diyabet hastalığı veya yüksek tansiyon sorunu yaşayan hastalar da obezite cerrahisi için yapılacak ameliyatı ücretsiz bir şekilde olabilirler.

Özel Sigorta Şirketleri Obezite Cerrahisi Masraflarını Karşılar Mı?

Obezite tüm dünyada sorun olduğu gibi ülkemizde de sorun olan bir hastalıktır. Obezite hastalığının artması ile birlikte yanında farklı hastalıkları da getirdiğinden toplumda sağlık harcamalarının giderek arttığı görülür. Obezite hastalığının tedavisi için uygulanan yöntemlerden biri olan obezite cerrahisi birçok devlet hastanesinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemden yaralanmak isteyen hastaların aynı zamanda belirli kriterleri taşıması üzerine devlet tarafından ameliyatın ücreti karşılanır.

Özel hastanelerde de uygun ameliyat ortamları ve yoğun bakım üniteleri bulunuyorsa aradaki fark ödenerek hastaların buralarda da ameliyat olmaları sağlanmaktadır. Ama özel sigorta şirketlerinin obezite cerrahisini sigorta karşılar mı sorusu da birçok hastanın merak ettiği konulardan biridir. Özel sigorta şirketlerinin bu konuda şu an bir ödemeleri bulunmamaktadır yani obezite cerrahisi ameliyatını olmak isteyen hastalara bir ücret karşılaması yapmamaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat