Mide Küçültme Ameliyatını Hangi Bölüm Ve Doktor Yapar?

Mide küçültme ameliyatını obezite cerrahları ve bariatrik ameliyat ile ilgilenen doktorlar yapmaktadır. Doktor, mide küçültme ameliyatını planlarken hastanın öncesinde ve sonrasında ki yaşam koşullarını planlamaktadır.

Mide küçültme ameliyatı olanların iştahı azalmaktadır. Ameliyat sonrasında ortalama 4 ile 5 yıl arasında kiloların %60’ı kaybetmektedir. Mide küçültme ameliyatını hangi bölüm ve doktor yapar konusunda bir çok alternatif vardır.

Mide Küçültme ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Mide küçültme ameliyatı 18 ile 65 yaş arasındaki kişilere yapılabilmektedir. Öncelikle kişinin vücut indekslerinin bu ameliyata uygun olup olmadığıyla ilgili bir çok testler yapılmaktadır. Testler sonucunda uygunluk sağlanırsa kişi bu ameliyata hazırlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı, midenin büyük bir bölümünün çıkarıldığı geri dönüşü olmayan kalıcı bir ameliyattır. Ama obezite tedavisinde en etkili yöntemdir. Mide küçültme ameliyatını hangi bölüm ve doktor yapar konusunda iyi bir araştırma yapılmalı ve doktorlarla ilgili bilgi sağlanmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Uyulması Gerekenler

Ameliyat sonrasında doktorun verdiği kurallara ve diyetlere uymak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu süreçte sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketmeli asitli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Yediğimiz yiyecekleri iyice çiğneyip püre haline getirdikten sonra yutmalıyız. Yeterli miktarda protein alındığından emin olunmalı ve dengeli beslenilmelidir. Katı gıdalar ve sıvı gıdalar bir arada tüketilmemelidir. Yedikleri ve içtiklerine dikkat etmelilerdir.

Ameliyat sonrası araç kullanımı ve iş makinası kullanımına dikkat edilmeli sürekli doktor kontrolünde kalınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra ameliyat sonrası vücut direncini arttırmak için doktorun önerdiği vitaminleri kullanmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide küçültme ameliyatı hangi bölüm ve doktor yapar bölümünden araştırmalarını yapmalı uzman doktor ve hekimlerle görüşmelerini sağladıktan sonra ameliyata karar verilmelidir. İyileşme sürecinden sonra doktorun verdiği diyetlerle birlikte spor yapmakta aksatılmamalıdır.

Doktorun önerdiği saatler ve şartlarda kendine bir spor programı hazırlamalı ve ona uyum sağlamalıdır. Ameliyat prosedürlerini uygulamalı doktorlarının tavsiyelerine uymalıdır. Sağlıklı bir yaşam için yediklerimize ve öğün aralarına dikkat etmeliyiz. Mide küçültme ameliyatıyla bu imkanı sağlamak ebette mümkündür.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat