Mide Botoksu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide botoksu sonrası beslenme nasıl olmalıdır diye oldukça sorular meydana gelir. Mide botoksu, endoskopik olarak kullanılan ve midenin belirli bölgelerine belirli bir derinlikte botulinum toksini enjekte ederek mide hareketini yavaşlatmak için tasarlanmış cerrahi olmayan obezite tedavilerinden biridir. Mide bot öksü cerrahi bir işlem değildir. Obezite tedavisinde cerrahi olmayan yöntemlerden biridir. İşlem endoskopi altında gerçekleştirilir. Genel anestezi gerektirmeyen kesisiz endoskopik cihaz kullanılarak yapılır. Mide botoksu fazla kilolardan kurtulmak için yapılır. Altta yatan mekanizma, midenin hareketini azaltmak ve besinlerin mideden ince bağırsağa geçişini yavaşlatmak prensibine dayanmaktadır.

Bu sayede tokluk hissi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Mide botoksu tedavisi öncesi 6 saatlik açlık gereklidir. İşlemden 4-5 gün önce lanprazol/pantaprazol gibi mide koruyucu ilaçlar başlanır. İşlem öncesi hasta anestezi için muayene edilir.  Mide botoksu sonrası beslenme oldukça önem taşır. Bu beslenme mutlaka hijyenik koşullarda sağlanması önerilir. Ameliyattan önce hastanın ilk konsültasyonları bir beslenme uzmanı ve gerekirse bir psikolog ile planlanır. Mide botoksu bağırsak sisteminin işleyişini etkilemez. Kabızlık çeken kişilerde ek olumsuz etkilere neden olmaz. Botulinum toksini lokal etki gösterir. Miktarı çok az olduğu için vücutta dağılması pek mümkün değildir. Hacmi az, kalorisi yüksek besinler tüketilmemelidir.

Asitli içecekleri, şekerli şurupları ve paketli gıdaları tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir Botoks tedavisi sonrası cerrah/beslenme uzmanı/psikolog takibi kesilmemelidir. Mide botoksundan sonra gıda alımı 2 saat geciktirilebilir. Meşrubat, karbonhidrat, şurup ve alkol tüketimini sınırlayın. Beslenme uzmanınızın uygun gördüğü besin türlerini ve ihtiyacınız olan miktarlarda yemelisiniz. Sigaranın mide botoksuna olumlu veya olumsuz etkisi yoktur. Sigara tavsiye edilmez. İşlem sonrası ilk 3 gün kahve içilmesi önerilmez. Tedaviden sonra beslenme uzmanı sizin için bir beslenme listesi hazırlayacaktır. Mide botoksu sonrası beslenme nasıl olmalı konusunda bu koşullara dikkat edilmesi önemlidir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?

Mide botoksu tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmez. Mide botoksu fazla kilolu kişilerde kullanılabilir. Ancak bu işlemi tamamlamak için bazı kriterler gerekmektedir. Bunlar: Hastanın vücut kitle indeksi 40’tan küçük olmalıdır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalarda uygun tedavi seçeneği bariatrik cerrahidir. Hasta en az 16 yaşında olmalıdır. Hastanın botulinum toksinine alerjisi olmamalıdır. Hastada kas sinir hastalığı olmamalıdır. Gastrit gibi mide ülseri olan kişiler tedaviden sonra bu işlemi yaptırabilir.

Mide botoksu, 16-65 yaş arası, uygun kriterlere uyan herkese uygulanabilir. Mide botoksu hamile ve emziren kadınlara yönelik değildir. Mide Botoksu vücut kitle indeksi 25 ile 40 arasında olan her hastaya uygulanabilir. Aynı zamanda mide botoksu hamile ve emziren hasta, botulinum toksinine alerjisi olan hasta, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hasta, ileri derecede atopik ve alerjik durumu olan hasta, mide kanseri gibi ciddi hastalığı olan hastalara ve kas siniri-hastalıkları, benzeri rahatsızlığı bulunanlara uygulanmamalıdır.

Mide Botoksu Etkili Midir?

Mide botoksu sonrası beslenme nasıl olmalı diye soranlar etkisini de merak etmiştir.  Mide botoksu midede doğru yere yeterli miktarda enjekte edilirse çok etkilidir. Mide botoksunun etkisi ne kadar sürer diye sorulduğunda da mide botoksunun ortalama etki süresi 5-6 aydır. Mide botoksu ile ne kadar kilo verebileceği de merak edilen sorular arasında yer alır. Eğer mide botoksu işlemi başarılı olursa hastanın yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indeksi ve diyete bağlı olarak 15 ile 35 kg arasında kilo kaybı sağlanabilir.

Mide Botoksu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu sonrası beslenme nasıl olmalı  ve tedavisi ne kadar sürdüğüne cevap olarak botoks ile mide tedavisinin ortalama süresi 20 dakikadır. Mide botoksu tedavisi sedasyon altında (uyurken) endoskopik olarak midenin belirli bölgelerindeki kas tabakalarına belirli miktarda botulinum toksini enjekte edilerek yapılır.

Mide Botoksu Vücuda Dağılır Mı?

Mide botoksu ile mide balonu arasındaki fark nedir diye sorulduğunda Mide balonunun  bir tokluk hissi uyandırması ve erken bir tokluk hissi sağlaması amaçlanmıştır. Botoks ile aynı mekanizma çalışır. Botoks işleminde ise mideye yabancı maddeler sokulmaz. Botilinum toksini lokal olarak  etki etmiştir. Miktar oldukça çok küçük olduğu için büyük olasılıkla vücuda dağılması çok olası değildir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat