Kolajenin Önemi

Kolajen vücutta en çok bulunan protein çeşididir. Vücuttaki toplam proteinin 3’te 1’ini oluşturan kolajen, bağ dokunun önemli bir bileşenidir. Bağ dokuyu yapıştırıcı gibi bir arada tutan kolajen, vücut yapısını koruyan temel maddelerden biridir.

Vücutta pek çok farklı tipte kolajen çeşidi bulunur. Tüm kolajen çeşitlerinin temel görevi bağ dokusunun yapısını desteklemek olsa da her birinin özelleşmiş birtakım görevleri de bulunur. Temel kolajen tipleri ve görevleri:
Tip 1 Kolajen: Vücutta bulunan kolajenin %90’ı tip 1 kolajendir ve bu kolajen tipi sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Tip 1 kolajen kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasından sorumludur.

Tip 2 Kolajen: Bu tip kolajen fiberleri tip 1 kolajene kıyasen daha gevşek paketlenmiştir. Tip 2 kolajen eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur.

Tip 3 Kolajen: Kas, organ ve damar yapısında yer alır.

Tip 4 Kolajen: Cilt katmanlarında bulunan kolajen tipidir.

Yaş ilerledikçe vücuttaki kolajen üretimi azalır ve vücut daha kalitesiz kolajen üretmeye başlar. Bu da cildin esnekliğini kaybetmesine ve cilt yüzeyinde kırışıklar meydana gelmesine neden olur. Ayrıca kolajen üretiminin kalitesizleşmesi kıkırdak dokuyu zayıflatır ve çeşitli eklem problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kolajenin Sağlık Açısından Önemi

Kolajen vücutta en fazla bulunan protein çeşididir ve vücuttaki proteinin 3’te 1’ini oluşturur. Cilt sağlığından kalp damar sağlığına kadar vücut sağlığını önemli ölçüde destekleyen kolajenin sağlık açısından faydaları şunlardır:

  • Kolajen cilde esneklik kazandırır. Yaşlanmayla birlikte cildin iç tabakasında kolajen kaybı yaşanır ve cilt esnekliğini kaybederek hasar görmeye başlar. Elastikiyetini kaybeden ciltte kırışıklıklar oluşur ve cilt yavaş yavaş yaşlı bir görünüme bürünür. Kolajen takviyesi ile cilt esnekliği artar ve cildin nem dengesi kontrol altına alınır. Kolajen takviyesi ile cildin derin tabakalarındaki kolajen yoğunluğu artar ve bu etkisi sayesinde kolajen, kırışıklıkları önleyerek cildin daha genç görünmesini sağlar.
  • Kolajen kas yapısının oluşumunda görev alan en önemli moleküllerden biridir. Kolajen takviyesi yardımıyla kas kütlesi arttırılabilir. Düzenli olarak dayanıklılık egzersizi yapan veya diyet döneminde kolajen takviyesi kullanan kişilerde kas kütlesinin daha çok arttığını gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat