Neden Kolajen Kullanmalıyım?

Kolajen vücutta en çok bulunan protein çeşididir. Vücutta bulunan toplam proteinin 3’te 1’ini oluşturan kolajen bağ dokusunun yapısına katılarak vücutta yapıştırıcı görevi görmektedir.

Kolajen cilt sağlığından kalp damar sağlığına, kas oluşumundan saç sağlığına kadar vücutta pek çok faydaya sahiptir. Bu nedenle vücut sağlığı için olmazsa olmazlardan biri olan kolajenin takviye olarak tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Kolajenin en çok bilinen faydası cilt sağlığına olan katkısıdır. Kolajen cilde esneklik kazandırdığı için cilt yapısının korunmasını sağlamakta ve kırışıklık oluşumuna engel olmaktadır. Bu nedenle pek çok cilt bakım ürünün içerisinde kolajen bulunmaktadır. Ayrıca kolajen, cildin nem dengesinin korunmasını sağlamakta ve daha sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşulmasına yardımcı olmaktadır.

Kolajenin sağlık açısından önemli bir diğer faydası ise kas oluşumunu desteklemesidir. Suda kolajen adıyla satılan kolajen takviyeleri, diyet ve egzersiz sürecini destekleyerek sağlıklı şekilde zayıflamaya ve kas kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kilo verme sürecinde kilo kaybının kastan değil yağdan yaşanması gerekir. Kas kaybı oldukça sağlıksızdır ve kişinin halsiz ve yorgun hissetmesine neden olur. Bu nedenle diyet döneminde kas kaybını engelleyecek ürünler tüketilmelidir. Kas kaybını önleyen maddelerin başında kolajen takviyeleri ve yüksek protein içeren takviyeler gelir.

Kolajen takviyeleri zayıflama sürecinde doktor kontrolü dahilinde kullanılmalıdır. Diyet ve egzersiz döneminden daha fazla verim alınmasını sağlayan kolajen, kas kaybı yaşanmasına engel olur ve kas oluşumunu destekler. Bu sayede kişi kiloyu yağdan verir ve hem daha sağlıklı şekilde zayıflar hem de zayıflama sürecinde halsiz ve yorgun hissetmez.

Kolajen takviyesinin kullanılması önerilen diğer süreç ise spor dönemidir. Kişi spor yaparken kolajen takviyesi kullanırsa kilo kaybını yağdan yaşar ve yüksek oranda kas kazanır.

Kolajen yukarıda da anlatıldığı gibi diyet ve spor sürecini destekleyen ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olan önemli bir proteindir. Bundan dolayı diyet veya düzenli egzersiz yapmaya başlayan kişilerin suda kolajen ismiyle satışa sunulan kolajen takviyelerini doktor kontrolü altında kullanmaları tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat