Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulurum?

Yaz ayları yaklaştıkça fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler diyet yapmaya ve zayıflamak için harekete geçmeye başladı. Bu da doğal olarak pek çok kişinin “fazla kilolardan nasıl kurtulurum?” sorusunu sormasına neden oldu.

Fazla kilolardan kurtulmanın en sağlıklı yolu düzenli ve dengeli beslenmek ve spor yapmaktır. Sağlıklı beslenmeyi ve düzenli olarak spor yapmayı alışkanlık haline getiren kişi hem fazla kilolarından kurtulur hem de ideal kilosunu uzun süre boyunca korur.

Peki sağlıklı beslenme derken neyi kast ediyoruz? Sağlıklı beslenme kişinin günlük ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteini yediği ve içtiği besinlerden almasıdır. Bunun için kişi, protein ağırlıklı beslenmeli ve kalorisi yüksek besin değeri düşük gıdalardan uzak durmalıdır.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişi her gün ortalama 60 gram protein tüketmelidir. Bunun için tavuk, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri tüketilebilir. Yüksek proteinli besinler hem kas kütlesini koruyacağından hem de düşük kalori alınmasını sağlayacağından dolayı sağlıklı beslenme düzeninin vazgeçilmezidir.

Fazla kilolardan kurtulmak için beslenme düzeni değiştirilirken yalnızca yenilen gıdalara değil beslenmenin nasıl olduğuna da dikkat etmek gerekir. Yani kişi protein ağırlıklı beslense de günde kaç öğün yemek yediğine, hangi ortamda yemek yediğine ve her gün düzenli olarak su içmeye dikkat etmelidir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak için ana öğünlerin yanına muhakkak ara öğünler eklenmelidir. Ara öğünler açlık krizlerinin önüne geçtiğinden kişinin bir anda çok fazla acıkmasına engel olur ve bu sayede daha az yemek yemesini sağlar.

Zayıflama sürecinde yeterli su tüketimi oldukça önemlidir. Kişi her gün 2,5 litre su içmeyi yaz aylarında ise en az 3 litre su tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Kişi yemekleri küçük porsiyonlar halinde tüketmeli ve yiyecekleri iyice çiğnemeden yutmamalıdır.

Gece atıştırmalar yapılmamalıdır.

Her öğün için sofra kurulmalı ve ayak üstü atıştırmalar yapmaktan kaçınılmalıdır.

Abur cuburlardan uzak durulmalı tatlı krizlerinde hurma gibi doğal ve sağlıklı besinler tüketilmelidir.

TV ve bilgisayarın açık olduğu ortamda yemek yenilmemeli yemek yenilen ortamda dikkat dağıtan bir elektronik eşya bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat