Yüksek Proteinli Beslenme Önerileri

Zayıflamak ve ideal kiloyu korumak, sağlıklı yaşamanın alışkanlık haline getirilmesiyle olur. Yani 1 haftada 5 kilo verdiren şok diyetlerle veya zayıflattığı söylenen çeşitli ürünlerle hızlı şekilde kilo vermek hem sağlıksızdır hem de uzun vadede kaybedilen kiloların tekrardan geri alınmasına neden olmaktadır.

Zayıflamak ve ideal kilosunu korumak isteyen kişinin sağlıklı yaşamayı öğrenmesi ve bu konu hakkında öğrendiklerinin tamamını alışkanlık haline getirmesi gerekir. Bu doğrultuda yapılması gereken ilk ve en önemli şey beslenme alışkanlığının düzenlenmesidir. Kişi beslenme alışkanlığını bir beslenme uzmanı yardımıyla düzenlemeli ve beslenme uzmanının önerilerini harfiyen uygulamalıdır.

Sağlıklı beslenmenin pek çok kuralı bulunur. Bunlardan ilki protein açısından zengin kalori bakımından fakir gıdalar tüketmektir. Yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren gıdalardan uzak durulmalı ve protein bakımından zengin, sağlıklı gıdalar tüketmek alışkanlık haline getirilmelidir.

Zayıflama sürecinde yüksek proteinli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü protein vücuttaki kas kaybını önlemekte ve kilo kaybının yağdan yaşanmasını sağlamaktadır. Kas kaybı yaşanmaması, kişinin zayıflama sürecinde daha dinç ve sağlıklı hissetmesine neden olarak yorgun ve bitkin hissetmesine engel olmaktadır.

Yüksek proteinli beslenme kas oluşumunu ve yağ kaybını destekler. Bu nedenle uzmanlar zayıflama sürecinde yüksek protein içeren ürünler tüketilmesini önerir. Yüksek proteinli ürünlerle beslenmek isteyen kişi, her gün düzenli olarak 60 gram protein alacak şekilde öğünlerini planlamalıdır. Bunun için beslenme uzmanları yumurta, süt, yoğurt, et, balık ve tavuk gibi yüksek proteinli gıdalara öğünlerde bolca yer verilmesini tavsiye etmektedir.

Sağlıklı şekilde zayıflamanın beslenme kadar önemli olan bir diğer unsuru ise spordur. Zayıflamak isteyen ve bunun için sağlıklı beslenmeye çalışan kişinin diyet ve sağlıklı beslenme sürecini muhakkak sporla desteklemesi tavsiye edilir. Kişi düzenli olarak spor yapmayı alışkanlık haline getirdiğinde sağlıklı yaşamayı benimsemesi daha kolay olacaktır.

Ayrıca sağlıklı şekilde zayıflamak ve ideal kiloyu korumak için her gün en az 2,5litre su tüketilmeli ve öğünler ana öğün ve ara öğün olacak şekilde düzenlenmelidir. Uzmanlar beslenme düzeninin, günde 3 ana öğün 2 ara öğün olacak şekilde oluşturulmasını önerir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat