Kimler Glutensiz Beslenmeli, Sağlıklı Kişilerde Glutensiz Beslenebilir mi?

Kimler Glutensiz Beslenmeli, Sağlıklı Kişilerde Glutensiz Beslenebilir mi?

Kimler Glutensiz Beslenmeli, Sağlıklı Kişilerde Glutensiz Beslenebilir mi?

Aslında dünyada bazı ünlü isimlerin glutensiz beslendiklerini ve bu sayede kilo kaybı yaşadıklarını belirtmeleri ile glutensiz beslenme son dönemde yayılmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bu nedenle sağlıklı bireylerinde yanı gluten alerjisi ya da çölyak tanısı almayan kişilerinde glutensiz belenmesi gerekli mi , doğru mu tartışmaları devam etmektedir. Harvard üniversitesinin yaptığı bir yoğun olarak gluten tüketen kişiler ile glutensiz beslenen çölyaklıların kalp ve damar hastalığına yakalanma oranlarına bakıldığında çok da bir fark olmadığı gözlemlenmiştir.

Fakat bunun yanında Amerika kalp birliğinin yaptığı açıklamada ise posalı gıdalar tüketmek ile ve glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketerek ve glutenden uzak kalarak kalp hastalıkları riskini %15 oranında  azalttığı belirtilmektedir.

Aslına bakarsanız glutensiz beslenme diyeti listesinde yer alan gıdaların bir çoğu hızlı kana karışan bizi daha hızlı acıktıran ve sindirim açısından çokta kaliteli olmayan  posası düşük gıdalardır. Ve hatta bu listenin içerinde hazır paketlenmiş gıdaların ve sosların yer aldığı düşünülürse glutensiz beslenmenin sıfır değil belki ama neredeyse yoka yakın beslenmenin  aslında tüm belenme uzmanlarının uzak durmamızı önerdikleri gıdalarda oluştuğunu söylemek  mümkün .

Tüm bunların toplamında sağlıklı bireylerin glutensiz beslenme takip etmeleri tamamen yokluk sendromu şeklinde olmasa da sağlıklı beslenme kapsamında yapılabilecek bir beslenme olduğunu söylemek mümkün.

Kişileri depresyona sokmadan kontrollü gluten azaltma ve hatta zaman içerinde mümkün olduğunca minimize temek sağlıklı bireylerinde sağlıklı beslenme programları adına yapmaları gereken bir belenme şekli olabilir. Yine de tüm uygulayacağınız tüm özel beslenme programlarında bir beslenme uzmanına  danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat