En Fazla Tercih Edilen Mide Ameliyatı Çeşitleri

Mide ameliyatı çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Tüp mide ameliyatı, laparoskopik cerrahi ile midede küçük kesiklerle yapılır ve diğer mide ameliyatları ile kıyaslandığında birçok avantajı vardır. Birincisi, diğer ameliyat türlerine göre daha az risk ve faydası olduğu için en çok tercih edilen ameliyat türüdür. Ek olarak, laparoskopik cerrahi genellikle açık cerrahiden daha hızlıdır ve iyileşme süresi daha kısadır.

Laparoskopik Mide Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi geçirmenin birkaç faydası daha vardır. Örneğin, midenin ve çevresinin daha iyi görüntülenmesini sağlar, bu durum da ameliyat sırasında daha az ağrı ve daha az komplikasyonla sonuçlanır. Çünkü kamera ile çıplak göze göre 20 kat daha büyük ve ayrıntılı görüntüleme sağlanır. Ek olarak, minimal invaziv cerrahi de denilen bu ameliyatlar için herhangi bir yaş sınırı yoktur; karın içinde gerçekleştirilen ameliyatların tamama yakını bu yöntem ile gerçekleştirilebilir, hasar veya yaralanma olmadan daha fazla organ korunabilir. Bu özellikle bağırsak söz konusu olduğunda önemlidir. Son olarak, işlem sırasında doğruluk ve hassasiyete yardımcı olan yeni teknoloji sayesinde laparoskopi giderek daha gelişmiş hale geliyor.

Ameliyatın türüne göre giriş deliklerinin sayısı ve kesi yeri genişliği değişebilir. Ancak tek kesi ile bile bu ameliyatların bir kısmı yapılabilir. Kesi yeri genişliği ise 0,5-1 cm arasındadır. Böylece yara daha hızlı iyileşir, ameliyat sonrası günlük hayata daha hızlı dönülür.

Bununla birlikte, minimal invaziv cerrahi çoğu zaman yapılabilir, iyileşme süresini kısaltır ve hassasiyeti nedeniyle hastalara başarılı bir sonuç verir. Mide ameliyatı günümüzde farklı nedenlerle yapılabilen bir ameliyat çeşididir.

Ayrıca hastalar ameliyata bağlı olarak genellikle aynı gün veya ertesi gün eve gidebilirler. Bu, kapalı karın ameliyatı iyileşmesi en hızlı ve en kolay ameliyat türlerinden biri yapar. Ayrıca, hassasiyeti nedeniyle, açık abdominal cerrahi genellikle diğer geleneksel cerrahi yaklaşımlardan daha az komplikasyona neden olur. Hastalar ayrıca sonuç olarak diğer ameliyatlara kıyasla daha hızlı bir iyileşme süresi bekleyebilirler.

Herhangi bir mide ameliyatı geçirmeden önce, sizin için en iyi neyin işe yarayacağına dair bilinçli bir karar verebilmeniz için tüm seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Açık Karın Cerrahisinin Faydaları

İnsanların diğer ameliyat türlerine göre açık karın ameliyatı seçimini yapmalarının çeşitli nedenleri vardır. En önemli sebepleri;

  • Açık yöntemler bazen daha uygun fiyatlı olabilir.
  • Açık yöntemlerde bazen ameliyat süresi daha kısa olabilir.

Obezite cerrahisi, safra kesesi ameliyatları, reflü ameliyatları gibi bazı alanlarda açık ameliyatlar artık çok nadir yapılmaktadır. Diğer birçok ameliyatlarda da kapalı ameliyat oranı gittikçe artmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat