Her Fazla Kilosu Olan Kişi Obezite Cerrahisi Olabilir Mi? Ameliyat ile Kilo Vermesi Doğru Mudur?

Obezite, beden kütle indeksinin normal değerinden üste çıkmasıdır. Beden kütle indeksine göre kabaca 25 kg/m2 den daha yüksek olan bireyler fazla kilolu, obez, morbit obez olarak gruplandırılabilir. Yani her beden kütle indeksi normalin üzerinde olan hasta ameliyata aday değildir. Her fazla kilosu olan obezite cerrahisi olabilir mi? Ameliyat ile kilo vermesi doğru mudur?  Obezite olsa dahi ameliyata hazır ya da uygun olmayan bireyler bu süreçte diyetisyen eşliğinde sağlık bir diyet listesi ile ve spor ile destekleyerek fazla kilolarından kurtulma şansına sahiptir.

Obezite Cerrahisi Nedir? Kimler Obezite Cerrahisi Olabilir? 

Obezite vücudumuzda fazla enerji alımına bağlı olması gerekenin üzerinde sağlığı bozacak derecede yağ depolanmasıdır. Kişinin obez olup olmadığı kişinin boy ve kilosuna göre değerlendirilir. Eğer hastanın obez olduğunuzu teşhis edilir ve ameliyata uygun görülürse mide küçültme ameliyatı çeşitlerinden hangi operasyon hastaya uygun görülürse ona göre ameliyat yapılır. Mide küçültme ameliyatı yöntemlerinden mide bypass veya en yaygın olan tüp mide ameliyatı çeşitleri arasındadır.  Cerrahi müdahale ilk tercih değildir. Her fazla kilosu olan kişi obezite cerrahisi olabilir mi? Ameliyat ile kilo vermesi doğru mudur?  Eğer hastanın ameliyat için aciliyeti yoksa diyet ve egzersiz ilk tercih olur. Fakat kişi hala kilo veremiyor ise son seçenek olarak ameliyat yöntemi ile mide küçültme ameliyatı yapılır.

Obezite veya Fazla Kilonun Vücuda Ne Gibi Zararı Vardır? 

Günümüzde fazla kilo alan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucunda obezite sayısı artmakta ve obezite yaşı da düşüyor. Artık birçok 18 yaş altı kişilerde görülmeye başladı. Fazla kilolardan mutlaka kurtulmak gerekir. Fakat kilolardan kurtulmak için cerrahi yöntem düşünenler oluyor. Her fazla kilosu olan kişi obezite cerrahisi olabilir mi? Ameliyat ile kilo vermesi doğru mudur?  Fakat spor ve sağlıklı beslenme programı ile de zayıflamak mümkündür. Eğer bu şekilde kilo verilemiyorsa ameliyat olduktan sonra bile sağlıklı beslenilmez ise tekrar kilo alınır. Fazla kilo kalp-damar hastalıkları, kolesterol, kanser, bel fıtığı, şeker hastalığı ve kısırlığa neden olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat