Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı denildiğinde hastalığın ne olduğu pek anlaşılamamaktadır. Bu hastalığı daha bilgilendirici isimleri vardır. Glütene duyarlı enteropati, glüten enteropatisi diyebiliriz. Entero ince bağırsak, pati hastalık anlamına gelmektedir. Yani gluten’den kaynaklanan ince bağırsak hastalığı olarak açıklayabiliriz. Çölyak hastalığının bir otoimmün hastalık olduğunu belirtebiliriz.

Bu hastalığın genetik yatkınlıkla ilgili olduğu da kesin diyebiliriz. Çölyak hastalığı olan bireylerin 1 diyabet veya tiroit hastalığı gibi diğer otoimmün kökenli hastalıklara yakalanmalarını daha muhtemeldir. Ayrıca Down Sendromu olan bireylerde Çölyak hastalığına daha sık rastlandığı da görülmektedir

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Çevresel faktörlerin de etkisiyle ince bağırsakta parmaksı çıkıntılara neden olur ve kişiye sıkıntı verir. Burada glüten ile birleşen kısımlar, Çölyak hastalığının belirtilerini verir. Çölyak hastalığının belirtileri yaşa göre değişiklik göstermektedir. Genellikle karın ağrısı, karında şişlik, kilo kaybı ile başlayıp zaman içinde emilmeyen besin maddeleri ile rahatsızlığa neden olarak ek semptomlar gösterir.

Çölyak hastalığı olan kişilerde, kemik erimesi buna bağlı bel ağrıları, eklem ağrıları söz konusu olabilir. Potasyumla ilişkili sorunlar nedeniyle, kas ağrıları kas krampları gelişebilir. Çölyak Hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesi de, zaman içerisinde gelişen demir eksikliğine bağlı, kansızlık ve kansızlığa bağlı halsizlik, çarpıntı, çabuk yorulma gibi semptomların görülmesidir.  Saç dökülmesi ve beraberinde bulunan diğer hastalıklara ait belirtilerle çok geniştir. Aslında en sık karşılaştığımız bulguları karın ağrısı, karın şişliğidir. Bunun yanı sıra kilo kaybı söz konusu olabilir.

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak hastalığı olan kişilerde beslenme şekli tabi ki farklı olmalıdır. Bu hastalıkta düşük proteinli ürünler ve tabloya zaman içerisinde eklenen yenilemeyen besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin destek olarak alınacağı ürünler eklenebilir. Bu ürünlerin en iyi şekilde araştırılarak deneyimli ve profesyonel çalışmalar sonucunda hazırlanmış olması gerekir. Çölyak hastası olan kişilerin gerekli olan besin takviyesi ve düşük proteinli ürünler alması gerekmektedir. Hastanın bu takviyeleri alamaması durumunda bel ve kas ağrıları, karında şişlik ve ağrı gibi birçok problemle karşılaşacağı kesindir. Bu ürün takviyeleri için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat