Yüksek Proteinli Ürünler ile beslenmek neden önemli ?

Proteinler vücudumuzun en önemli yapı taşları arasında yer almaktadır ve önemi saymak ile bitmez. Hücre varlığının devamı için protein olmaz ise olmazlar arasında yer alan oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücudumuzdaki hücrelerin neredeyse hepsi proteinlerden oluşmaktadır. Bu sayede hücreler sürekli olarak bir devinim içinde kalabilmektedir. Bir yandan yok olurken yerine yenileri gelmektedir. Vücudumuz çok kısıtlı bir süre içinde proteini üstünde taşır ve belli bir süre sonra dışarı atar. Protein olarak sürekli dışarıdan takviye almalıyız ki hayati fonksiyonlarımız çalışsın aksi taktirde hücreler yenilenmediğinde bir süre sonra yıkım ortaya çıkacaktır. Bu yüzden günlük protein alımımıza dikkat etmeliyiz. Bazı mide ile ilgili cerrahi uygulamalar sonrasında ister istemez protein alımımız yavaşlar. Bu durumda yüksek proteinli ürün tüketimi çok önemlidir. Eğer alınmazsa öncelikle kas kaybı yaşanabilir ki, buda en son istediğimiz şeylerden birisi olacaktır.

Bu yüzden tüm besin ögelerinde olduğu gibi proteinlerin de vücuda yeterli ve dengeli şekilde alınması gerekli.

Yemeklerimizde Yüksek Proteinli Ürünlerin Faydaları Nelerdir?

Yüksek proteinli ürünler, özel beslenme dönemlerinde beslenmek zorunda kalanlar için hayati önem taşımaktadır. Yemek yeme problemi ve sürekli acıkma problemini kaliteli bir ürün tüketerek çözüme ulaştırabilirsiniz. Bu sayede hem kaslarınız mevcut formunu koruyacak hem de sağlıklı bir besin tüketerek hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Besinlerin termik etkisi besinlerin sindirim, emilim, taşınma, oksidasyon ve depolanması için harcanan enerjidir. Yani bir besinin termik etkisi ne kadar fazla olursa ondan aldığımız kalori o kadar azalır diyebiliriz.  Yağ ve karbonhidratlara göre proteinlerin termik etkisi çok daha yüksektir.

Yüksek Proteinli ürünleri günde ne kadar tüketmeliyim?

Yüksek proteinli ürün ihtiyacı diğer besin grupları gibi birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişiyor. Bu faktörler yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite durumu, egzersiz alışkanlığı varsa yapılan egzersizin türü, vücut kompozisyonu şeklinde. Tüm bunlara bakılarak bireyin günlük alması gereken protein miktarı hesaplanır ve öğünlerine dağıtılarak kişiye uygun beslenme sağlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat