Whey Protein Kaç Çeşittir ?

Whey Protein Kaç Çeşittir ?

Whey Protein Kaç Çeşittir ?

Öncelikle whey protein nedir yazımızdan sonra en çok sorulan whey protein kaç çeşittir sorusu için de whey protein kaç çeşittir başlıklı bir yazı hazırladık. Whey protein bildiğiniz gibi kaliteli bir protein türüdür. Bu kaliteli protein türünün vücudumuz tarafından emilimi de oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlar whey proteini oldukça tercih edilen bir protein türü haline getirmektedir. Whey protein düşük yağ içermesiyle de hem sporcular hem de diyet yapan kişiler tarafından kullanıma uygun bir yapı içerisindedir. Whey protein kaç çeşittir derseniz; whey konsantresi, whey izolesi gibi sıralanabilir. Bu iki farklı çeşit protein içeriklerini kısa başlıklar altında sizler için sıralayacağız.

Whey İzolesi; Yağ, laktoz ve karbonhidrat gibi maddeleri whey izolesi nereydeyse  içermemektedir. İçerisindeki miktar içermiyor dedirtecek kadar azdır. Whey izolesinden alınan verim ve emilimi de oldukça yüksektir. İzole whey bağışıklık sistemini oldukça güçlü bir açıdan desteklemektedir. Amino asit profilleri incelendiğinde izole whey oldukça yüksek amino asit profillerine sahip olan amino asitler içermektedir. Bu amino asitler sayesinde de bağışıklık sitemine gereken desteği sağlayabilme gibi bir yeteneğe sahiptir. İzole Whey Proteini ise %90-%95 arası (markadan markaya bu oranlar farklılık gösterebilir) bir protein değerine sahiptir. Yukarıda belirttiğimiz gibi oldukça düşük miktarlarda yağ oranına sahiptir. Sahip olduğu yağlar tabi ki sağlıklı yağlardan oluşmaktadır. Düşük yağ oranı ve düşük karbonhidrat oranı sayesinde diyet uygulayan kişilerinde kullanımına sunulmaktadır. Whey protein konsantresine oranla daha yüksek protein içermektedir.

Whey Konsantresi; Emilimi kolaydır. Whey protein konsantresi filtre edilmediğinden dolayı belli bir miktar yağ içeriğine sahiptir. Tabi bahsedilen bu yağlar, sağlıklı yağlardan oluşmaktadır . Konsantre whey’in glutatyon adı verilen maddenin üretimini arttırdığı bilinmektedir. Glutatyon antioksidan bir maddedir ve bağışıklık sistemini desteklediği ile bilinen bir maddedir. İçerisinde ki amino asitler sayesinde bu maddenin salınımını gerçekleştirmektedir. Whey protein konsantresi ortalama (markalara göre değişkenlik gösterebilir) %30 ile %85 arası protein içermektedirler. Konsantre whey protein whey protein izolatına oranla daha fazla karbonhidrat ve yağ içermektedir.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat