Lezzetli Vegan Ürünleri Nelerdir

Lezzetli Vegan Ürünleri Nelerdir ?

Vegan beslenme biçimini benimseyen kişiler arasında en yaygın aranan, lezzetli vegan ürünleri nelerdir konu başlığıdır. Bu yazımızda lezzetli vegan ürünleri nelerdir kısmına geçmeden önce size veganlığın genel hatlarıyla ilgili bilgiler de vereceğiz. Veganlık bir yaşam ve beslenme biçimini benimsemekten geçer. Vegan beslenme biçimini benimseyen kişiler için bir çok farklı vegan beslenme ürünü üretilmektedir. Lezzetli vegan ürünleri vegan beslenme biçimini benimseyen kişilerin gerekli vitamin, mineral ve protein desteğini de sağlamak için özel üretilmektedir.

Neden Veganlık?

Veganlık, hayvansal besinlerin tüketilmediği bir beslenme şekli olmasının yanında bu yaşam tarzını seçen bireyler hayvansal olan ipek, yün, deri ve hayvanlarda test edilen kozmetik ürünlerini de kullanmazlar. Bireylerin sağlıklarını koruma düşüncesi, kültürü, dini inancı ve doğaya karşı duyarlılığı gibi sebepler vegan yaşam tarzının seçilmesindeki sebeplerdir.

Bu beslenme tarzının kalp-damar hastalıklarına ve kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi ve metabolik hastalıklardan ölüm oranını azaltması gibi faydaları mevcuttur. Ancak uzun süre boyunca bu şekilde beslenmek, besin ögesi yetersizliklerine bağlı bazı sağlık sorunları doğurabilir. Bu sebeple beslenme düzeniniz diyetisyen takibinde olduğu zaman bu olumsuz etkiler önlenebilir.

Çevresel faktörleri etkilediği düşüncesi ile hayvansal tarımı beslememek adına vegan beslenmeyi tercih edenler de bulunmaktadır. Küresel sera gazı emisyonlarının büyük bir kısmı hayvancılık sektörüne aittir. Hava ve küresel su kirliliğine en büyük katkıyı yapan tarım ve hayvan endüstrisi bugüne kadarki biyoçeşitlilik kaybının yaklaşık üçte birinden sorumlu tutulmatadır.

Veganlığın temeli, hayvanların kullanılmasına neden olan hareketlerden uzak durmak ve hayvanların hangi amaçla olursa olsun sömürülmesine karşı olmak demektir. Veganlar gıda, giyim, bakım ve kozmetik, sirkler, hayvanat bahçeleri, akvaryum ve yunus parkları, faytonlar, at yarışları, petshoplar için hayvan üretimi, satışı ve benzeri her türlü hayvanların keyfimiz için kullanıldığı pratikleri desteklemekten kaçınıyor.

Bazı veganlar fast-food seviyor, bazıları sağlıklı beslenmeyi tercih ediyor; bazıları sporcu, bazıları çevreye duyarlılık odaklı. Kısacası hayatın her alanından farklı yaşamlar süren veganlar var. Veganlar her ne kadar farklı yaşamlar sürse de temelde aynı bakış açısını benimseyerek yaşam biçimini seçmektedirler. Tüm veganların ortak noktası, hayvanların kullanıldığı her eylemden kaçınmaktır. Veganlığı yalnızca bitkisel beslenmeye dayalı bir diyet olarak görmek anlattıklarımıza istinaden yanlıştır.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat