Vegan Ürünler

 Daha barışçıl bir dünya düzenine katkıda bulunmak isteyen sizler için, kullanımı  özel olarak üretilen vegan ürünlerle ilgili bir bilgilendirme blog yazısı hazırlamak istedik.Vegan ürünler dendiği zaman genellikle akla hayvansal kaynaklardan uzak olarak elde edilen ürünler gelmektedir.Veganlık tabii ki sadece yiyeceklerden ibaret değildir.Her türlü kişisel bakım malzemesinin, yiyeceklerin hepsi için vegan ürünler mevcuttur.

 

Vegan beslenme biçiminin tarihçesine kısaca göz atacak olursak; Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri, süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder. Bu kişiler kullandıkları her türlü ürün içerisinde yukarıda belirtilen hiç bir hayvan kaynaklı ürünü kabul etmezler. Bu kişilerin kullandıkları ürünlere vegan ürünler adı verilir. Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük neden, hayvanlara saygı… Günümüzde çiftliklerde hayvanların çok kötü şartlarda yetişmekte, eziyet görmekte ve bazılarının çok cani yöntemlerle öldürülmekte olduğu sır değil.

 

Vegan ürünler,hayvansal ürünlerin yerlerini bitkisel ürünler ile doldurmak amaçla üretilen ürünlerden yer almaktadır.Örneğin;hayvansal sütlerin kullanımı yerine bitkisel olarak elde edilmiş sütlerdir(badem sütü,hindistan cevizi sütü vs).Hayvandan elde edilen peynir yerine tofu veya soya sütüyle yapılmış peynir, ymurta yerine nişastalı ve patates/kabak püreli karışımlar, yoğurt yerine de vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu yiyorlar.Özellikle bitkisel sütler oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.Vegan ürünler, vegan beslenme biçimi içerisinde kullanılan ürünlerdir.Vegan beslenme biçimi sanıldığı gibi diyet türü değildir.Vegan beslenme biçimi bir hayat tarzı, yaşam biçimidir.Bu hayat tarzını benimsemiş ve bu beslenme biçimi ile yaşamını sürdüren kişiler vegan ürünler kullanarak gerekli besinleri alırlar.Vegan diyetine dikkat edilmezse kalsiyum, protein, B12 vitamini ve D vitamini gibi bazı eksikliklere yol açabilir. Ancak iyi dengelenerek hazırlanmış bir vegan diyeti, son derece sağlıklı.Vegan diyeti çocuklar için de kullanılabilen bir diyettir.

Vegan ürünler kozmetikte de yer almaktadır. hayvanlar üzerinde deney yapılmamış kozmetik ve temizlik ürünleri bulunmaktadır.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat