Vegan Ürünler

Daha barışçıl bir dünya düzenine katkıda bulunmak isteyen sizler için, özel olarak üretilen vegan ürünler ile ilgili bir bilgilendirme blog yazısı hazırlamak istedik. Vegan ürünler denildiği zaman akla hayvansal kaynaklardan uzak olarak elde edilen ürünler gelmektedir. Veganlık tabii ki sadece yiyeceklerden ibaret değildir. Her türlü kişisel bakım malzemesini için de vegan ürünler mevcuttur.

Vegan beslenme biçiminin tarihçesine kısaca göz atacak olursak; Vegan kelimesi ilk defa 1944 yılında Donald Watson tarafından ortaya atılmıştır. Veganlık hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden mümkün olduğunca kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder. Bu kişilerin kullandıkları ürünlere vegan ürünler adı verilir. Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük neden, hayvanlara saygı…

Vegan ürünler, hayvansal ürünlerin yerini bitkisel ürünlerle doldurmayı amacıyla üretilen ürünlerden oluşmaktadır. Örneğin; hayvansal sütlerin kullanımı yerine bitkisel olarak elde edilmiş sütler (badem sütü, hindistan cevizi sütü gibi), hayvandan elde edilen peynir yerine tofu veya soya sütüyle yapılmış peynir, yoğurt yerine vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu yiyorlar. Özellikle bitkisel sütler oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Vegan ürünler, vegan beslenme biçimi içerisinde kullanılan ürünlerdir. Vegan beslenme biçimi sanıldığı gibi diyet türü değildir. Vegan beslenme biçimi bir hayat tarzı, yaşam biçimidir. Bu hayat tarzını benimsemiş ve bu beslenme biçimi ile yaşamını sürdüren kişiler vegan ürünler kullanarak gerekli besinleri alırlar. Vegan diyetine dikkat edilmezse D vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, demir, çinko gibi bazı eksikliklere yol açabilir. Ancak iyi dengelenerek hazırlanmış bir vegan diyeti sağlıklıdır.

Vegan ürünler kozmetikte de yer almaktadır, hayvanlar üzerinde deney yapılmamış kozmetik ve temizlik ürünleri bulunmaktadır.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat