VEGAN YAŞAM TARZI VE BESLENME

Vegan Yaşam Tarzı ve Beslenme

Vegan Yaşam Tarzı ve Beslenme

Kabul etmek gerekir ki vegan yaşam tarzı gün geçtikçe yaygınlığını arttırmaktadır. Her gün daha geniş bir kitle kendisine daha uygun olduğunu düşündüğü bir sebeple vegan yaşam tarzını benimseyebilir.

Bizim kültürümüz her ne kadar et yoğun yemekleri barındırmakta olsa da bir Akdeniz ülkesi olmanın etkilerini de yine içerisinde harmanlıyor ve vegan yaşam tarzına uygun bir beslenme için zengin bir menü sunuyor.

Vegan Beslenme ve Düşük Proteinli ürünler

Çeşitli zeytin yağlı yemekler, sebzeli pide veya vegan lahmacun gibi tamamen vegan menülerine özel yiyecekler arasından zengin bir masa kurmak her daim mümkün. Masanın zenginliği elbette ki sağlık açısından öneminden geliyor. Çeşitli ve dengeli yemek önemliyken bir gıda grubunun tamamını dışarıda bırakmak bu önemi katlayan bir etkiye sahip hale geliyor. Bu sebeple, vegan beslenme sınırları içerisinde bile olsa çeşitli şeyler yiyor olmak önemli.

Vegan diyetinin içerisinde, vejeteryan diyetinden farklı olarak, hiçbir hayvansal üründe bulunmuyor. Hayvansal hiçbir ürün yememeyi gerçekten aklınızda canlandırdığınızda aslında yapmış oldukları özverinin ne kadar büyük olduğu bir parça anlaşılabiliyor. Hem daha az hayvanın kötü koşullar altında et üretimi için kullanılmasına destek oluyorlar, hem onca hayvanın beslenmesi için gerekli gıdanın belki açlığın önlenmesinde kullanılmasına sebep olmak için uğraşıyorlar.

Özledikleri lezzetleri ise düşük proteinli ürünler arasında bulmaları olası görünüyor. Kahvaltıda omlet mi özlediniz Yumurta yemeyi istemiyor musunuz özümü kategorisinde yer alan omlet karışımlarından seçmek olabilir. Benzer şekilde, et suyuna çorba veya makarna çeşitlerini de yine düşük proteinli ürünler arasında bulmanız ihtimaller dahilinde.  Düşük proteinli ürünler   içerisinde hayvansal besin içermiyor olması güvencesini de beraberlerinde getirmeleri sebebiyle vegan diyetine uygun olarak gözü kapalı alınabilecek ürünler arasına giriyor diyebiliriz.

Sizi iradeniz için tebrik ediyor ve özlemiş olabileceğiniz lezzetler için arasında beğenebileceğiniz bir lezzet var mı diye bakmaya davet ediyoruz. Şimdiden afiyet olsun.

Vegan Diyeti ve Vitaminler

Katı bir vegan diyeti uygulandığı takdirde; B, D Vitamini ve demir değerlerin düşmesi ihtimali bulunmaktadır. an değerlerinin düşmesi her tek tip beslenme diyetinde karşılaşılabildiğinden takviye vitaminler ile desteklenmelidir. Ayrıca, diyet esnasında bir doktor gözetiminde olmak faydalı olabilir.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat