Tüp Mideliler Nasıl Beslenmeli?

Tüp Mideliler Nasıl Beslenmeli?

Tüp Mideliler Nasıl Beslenmeli?

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin beslenme alışkanlıklarını ameliyat sonrasında tamamen değiştirmesi gerekir. Tüp mide ameliyatının etkili ve kalıcı sonuçlar vermesi için ameliyat sonrası dönem oldukça önemlidir. Bu dönemde hastalar beslenme alışkanlıklarını uzman kontrolünde yeniden şekillendirmeli ve dengeli ve düzenli beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmelidir.

Tüp mide ameliyatı olmuş kişilerin gün içinde öğün atlamamaları ve muhakkak 2 ara öğün tüketmeleri gerekir. Ara öğünler kilo verme sürecinin sorunsuz ilerlemesi ve kişinin yeme atakları yaşamaması için oldukça önemlidir.

Tüp mideli kişiler her gün 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemeli ve kafeinli, gazlı içeceklerden uzak durmalıdır.

Tüp mideli kişilerin protein ağırlıklı beslenmesi ve gün içinde en az 60 gram protein tüketmesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı olan hastaların yemek yerken TV, bilgisayar karşısında oturmamaları ve her öğün için sofra kurmaları önemlidir. Çünkü TV ve bilgisayar gibi elektronik cihazlar, kişinin dikkatini önemli ölçüde dağıtır ve farkında olmadan daha fazla yemek yemesine neden olur.

Tüp mideli hastaların küçük tabaklarda yemek yemesi ve yemekleri küçük parçalar haline getirerek tüketmesi önerilir. Ayrıca tüp mideliler azar azar yemek yemeli ve besinleri iyice çiğnedikten sonra yutmalıdır.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin beslenme düzenlerinin yanı sıra yaşam koşullarını da düzenlemesi gerekir. Ameliyat sonrası dönemde hastanın spor yapması hem daha hızlı kilo vermesini sağlayacaktır hem de sağlıklı bir yaşamayı daha kolay benimsemesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrası spora başlamak isteyen hastaların, ilk 3 ay beklemesi önerilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 3 ayda hiçbir egzersiz yapılması tavsiye edilmezken 3 ay sonrasındaki dönemde yürüyüş yaparak egzersize başlanabilir. Kilo vermeyle birlikte akciğerler de rahatlayacağı için ilerleyen dönemlerde daha fazla efor sarf edilebilecek sporlara başlanabilir. Tüp mideliler ameliyattan en az 4-5 ay sonra doktorlarının ve egzersiz uzmanlarının onaylaması halinde yüzmeye veya fitnessa başlayabilirler. Yüzme ve fitness tüp mide ameliyatı olmuş kişiler için ideal sporlardır. Çünkü bu sporlar hem kas ve kemik yapısını geliştirmekte hem de kondisyonu güçlendirmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat