Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Neler Yiyebilirim?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Neler Yiyebilirim?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Neler Yiyebilirim?

Tüp mide ameliyatı düşük riskli bir ameliyattır ve ameliyat sonrasında obezite nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları önemli ölçüde engellenmiş olur. Bu nedenle morbid obez sınıfında olan ya da obez sınıfına giren ve fazla kilo nedeniyle ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden kişilere, doktorun uygun görmesi halinde tüp mide ameliyat uygulanır.

Ameliyatın başarılı sonuçlar vermesi ve hastanın fazla kilolarından kurtulması için ameliyat sonrasındaki dönemde beslenme oldukça önemlidir. Kişi, yaşam şeklini doktorunun önerdiği şekilde düzenlemelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında protein ağırlıklı beslenilmelidir. Karbonhidrat ve yağ tüketimi sınırlandırılmalı ve günlük ortalama 60 gram protein tüketilmelidir. Ayrıca doktorun önerdiği vitamin ve mineral takviyeleri düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ameliyat Sonrasında Beslenme Düzeni

Ameliyat sonrası dönemdeki ilk 2 hafta katı yiyecek tüketilmemelidir. 2 haftalık sıvı gıda diyeti dönemini yumuşak sulu gıda diyeti takip etmelidir.

Katı gıdalar dikişler üzerinde baskı yapar ve kusmaya, mide rahatsızlığına neden olur. Bundan dolayı ameliyat sonrasındaki ilk 2 hafta sıvı gıda tüketilmeli, sonraki 2 hafta yumuşak sıvı gıda tüketilmeli ve 5. haftadan itibaren protein açısından zengin, kalorisi düşük katı gıdalarla beslenilmelidir.

İlk 2 haftalık sıvı gıda tüketme döneminde yeterli miktarda protein, kalsiyum ve çeşitli besinlerin alınması için süt temelli ürünler tüketilmelidir. Bu dönemde düşük yağ oranına sahip sütler tercih edilmelidir. Ayrıca bu dönemde diyet içecekleri, tanesiz çorbalar ve tatlandırıcı içermeyen meyve suları tüketilebilir.

  1. haftadan itibaren yiyecekler aşamalı olarak yumuşak ezilmiş halde tüketilmeye başlanabilir. Besinler çatalla parçalara ayrılıp ezildikten sonra tüketilmelidir.
  2. haftadan itibaren protein açısından zengin, kalorisi düşük gıdalar tüketilmeye başlanabilir. Bu dönemde her gün yeterli miktarda protein tüketildiğinden emin olunmalı ve tolore edilebilecek besinler azar azar yavaşça yenilmelidir.

Nutramor ürünleri zayıflama nedeniyle yapılan mide ameliyatları sonrasında ve normal diyet dönemlerinde kilo verme sürecini destekler. Ürünlerin tamamı kas kaybını engellemek ve kişinin zayıflama döneminde halsiz ve bitkin hissetmesini önlemek amacıyla üretilmiştir. Markanın yüksek proteinli ürünleri, kas kaybını önleyerek kilonun yağdan verilmesini sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat