Tüp Mideliler İçin Tavsiyeler

Tüp Mideliler İçin Tavsiyeler

Tüp Mideliler İçin Tavsiyeler

Tüp mideliler için tavsiyeler Türkiye de son yıllarda ciddi sağlık sorunlarının kökeni olarak kabul edilmektedir. Obezite kökenli olarak kabul edilen birçok rahatsızlık da çözüm olan tüp mide ameliyatları her geçen yıl artmaktadır. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olunduğunda sıklıkla yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrasında 1 hafta 10 günlük istirahat yapılarak yeniden günlük hayata dönülebilir. Sürecin rahat ve sorunsuz geçmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dikkatli olup tüm tavsiyelere uyulduğu zaman sıkıntısız olarak istenen kiloya ulaşılır.

Tüm Midelilerin Bilmesi Gerekenler

Tüp mideliler için tavsiyeler kişiden kişiye göre değişiklik göstermeyen detaylar mevcuttur. Fakat ameliyat sonrası sıvı alımı, püreli yiyeceklere geçilmesi ya da yemek yenmesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bura da önemli olan hastanın durumuna göre hareket etmektir. Tüm mide ameliyatı olan herkese tavsiyeler;

  • Sıvı berrak gıdalar alınabilir(et, tavuk, kemik ve meyve suyu süzgeçten geçirilerek)
  • Daha sonra meyve ve sebze püreleri çok fazla çiğnenerek(30-40) ağızda püre yapılabilir.
  • Yemekler hızlı yendiğinde ya da söylenenler yapılmadığında kusma ve sindirme problemleri olabilir.
  • Katı beslenmeye geçildiğinde çok az deneme yapılarak başlanabilir. Katı yemeklere geçme süreci de tüm aşamalar planlı yapılarak geciktirmeden geçilmelidir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar hiçbir şekilde doktora ya da diyetisyenlere danışmaktan asla çekinmemelidirler.

Tüp mideliler için tavsiyeler arasında ameliyat öncesi birden fazla doktora gidilmesi önerilir. Hastanın içine sinen sorularını çekinmeden soran ya da içini rahat ettiren doktorlarla bu sürece girmelidirler.

Tüp Mide Sonrası Vücutta Sarkmaların Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

Bu süreçte protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.  Yeterli protein direk olarak alındığında tam anlamıyla yeterli olmayabilir. Yeterli olunması için de çok yemek mideye zarar verebilir. dışardan takviye edici ürünler kullanmak kolay ve sağlıklı ilerleme sağlar. Aynı zamanda düzenli spor yapmakta çok önemlidir. Vücudun kas yapısını desteklemek spor yapmak ve protein almaktan geçer. Bu süreçte diyetisyen, spor hocası ve takviye almak sağlıkla kilo vermeye yardımcı olur. Eğer ameliyattan sonra spor hocası ya da diyetsen desteği verilmiyorsa beslenme konusu doktora sorulabilir, spor düzeni de kişinin kendisinin yapması gerekir. Fakat protein alımı ne olursa olsun ihmal edilmemelidir.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat