Mide Küçültme Nasıl Yapılır

Mide Küçültme Nasıl Yapılır

Mide Küçültme Nasıl Yapılır

Mide küçültme nasıl yapılır obeziteden en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Laparaskopik veya cerrahi yöntem denilen kapalı yöntemle mide içerisine girilerek midenin bir kısmının çıkarılmasına dayanır. Bu ameliyatlar gene anestezi ile yapılır. Mide küçültme ameliyatı eskisi gibi mideyi küçülterek yani yararak yapılmaz. Mide küçültme ameliyatı karın içerisine 4 adet küçük delik açılarak midenin çıkarılması gereken kısımlar bu deliklerden kolayca çıkartılır.

Mide küçültme nasıl yapılır En büyük avantaj küçük deliklerle müdahale ettiğimiz için hastanın ameliyat sonrası ağrısı hem çok az olmakta, hem de çok hızlı hareketlenebilmektedir. Bu da açık cerrahiye göre hastada oluşabilecek komplikasyonları minimuma indirmektedir. Tüp mide ameliyatının felsefesi şudur; kısıtlayıcı bir ameliyattır yani midenin dörtte üçünün çıkartarak mideyi bir tüp haline yani daha iyi tanımlayacak olursak bir muz şekline getiriliyor. Böylece hastanın gıda alımı kısıtlanıyor. Ayrıca kısıtlayıcı bir ameliyat olduğu için anatomide bozulmaktadır. Bu ameliyat sonrasında tekrar kilo alan hastalardan diğer seçeneklere dönme açısından en avantajlı ameliyat şeklidir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır

Mide küçültme nasıl yapılır genelde tüp mide ameliyatı şöyle başlıyor; hastalar yıllar içerisinde defalarca diyet yapıyorlar, egzersiz yapıyorlar, bazı zamanlarda ideal kilosuna gelerek kilo verirken kimi zaman veremiyor. İnsanlar kilo alıp kilo veriyor ve artık buda kişide bıkkınlık oluşuyor. Bir de vücut kitle indeksinin üzerindeyse hasta obezite sınıfına girer. Bunun yanı sıra başka hastalıklarda ortaya çıkmaya başlar.

Eklem rahatsızlıkları, kolesterol, damar tıkanıklıkları gece ortaya çıkan uyku apneleri, yüksek tansiyon bu ve buna benzer kalp damar hastalıkları gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.  Bu hastalıklar insan hayatına giderek tehlikeye sokmaktadır. Hem sık sık kilo alıp verme hem de alınan kiloların yandaş hastalıkları getiriyor olması artık hastalık haline gelmiştir. Bu durum kişide çok sıkıcı bir hal almıştır. Yani obezite bir sağlık sorunudur. Obezite ameliyatlarının her ne zayıflama ameliyatı gibi bakılsa da zayıflama ameliyatından öte hastayı obeziteden kurtarmak ve obezitenin neden olduğu hastalıklardan korumak için yapılmaktadır.

Mide küçültme nasıl yapılır Toplumda şöyle bir görüş vardır ameliyatın riskine dair ölümcül olabileceği düşünülmektedir. Fakat bu ameliyatta kesinlikle hayatı risk oranı normal pankreas ameliyatından bile daha düşüktür. Yani tüp mide ameliyatında ölüm oranı oldukça düşüktür. Tüm konuların anlaşılması sonucunda tüp mide ameliyatına karar verilir.

Kimlere Tüp Mide Ameliyatı Uygulanır

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan Bütün hastalara uygulanabilir bunun yanında vücut kitle indeksi 35-40 arasında olup ve yandaş hastalıklar varsa yine tüp mide ameliyatı uygulanabilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat