Tüp Mideli Beslenmesi

Tüp Mideli Beslenmesi

Tüp Mideli Beslenmesi

Tüp mideli beslenmesi operasyonun gidişatı açısından önemlidir. Dünyayı etkisi altına almaya başlayan obezite hastalığından kurtulmak için uygulanmakta olan tüp mide ameliyatı, sadece operasyon ile başarıya ulaşmamaktadır. Hastaların operasyon sonrasında uygulayacakları beslenme programı başarının anahtarı olacaktır. Bu nedenle hastalar operasyondan sonra diyet uzmanlarının kendi durumlarına özel olarak hazırladığı diyet programına eksiksiz şekilde uyması gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatının Ardından Diyet Programı

 Tüp mideli beslenmesi konusunda hastalar operasyonun hemen ardından diyet uygulamasına geçmektedir. Uzmanların kontrolü altında başlayan diyet dönemleri;

  1. Sıvı diyet dönemi: Operasyondan sonra hastaların sadece sıvı gıdalar alarak beslendiği dönemdir. Yaklaşık olarak 7 gün sürmektedir.
  2. Püre diyet dönemi: Sıvı diyetin bitiminden sonra hastaların püre haline getirilmiş besinler, yumuşak gıdalar ve çatal ile ezilmiş besinlerin tükettiği dönemdir. Operasyon sonrasında 4 hafta kadar süre ile uygulanmaktadır.
  3. Katı diyet dönemi: Hastaların katı gıdaları kademeli olarak tüketmeye başladığı dönemdir. Ameliyatın 4. Haftasından başlayarak ömür boyu sürecek olan beslenme programını belirlemektedir.

 Tüp mideli beslenmesi operasyonun hemen ardından başlayıp sürekli olarak diyet uzmanlarının takibi altında ilerlemektedir. Uzmanlar hastanın durumu ve kilo verme hızını kontrol ederek, diyet programında gerek gördüğü değişiklikleri yapabilir.

Tüp Mideli Beslenme Programını Desteklemesi

 Tüp mideli beslenmesi kapsamında hastaları kilolarında ve kiloların neden olduğu hastalıklardan kurtulma aşamasında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için diyet listelerini destekleyici faaliyetlerde bulunmalıdır. Bu kapsamda diyet ile birlikte hastalar;

  • Günlük yaşantılarına olabildiğince hareket kazandırmalıdır.
  • Diyetlerinin düzene girmiş spor faaliyetleri ile desteklemelidir.
  • Doktorların kontrol zamanlarını aksatmamalıdır.
  • Uzmanların önerdiği takviyeleri eksiksiz olarak kullanmalıdır.

Böylece hastalar tüp mide ile kilo verirken bilinçli şekilde zayıflamaktadır. Son kiloyu muhafaza ederek yeniden kilo alımının önüne geçmektedir.  Tüp mideli beslenmesi ile ilgili olarak hastaların dikkatli davranması gerekmektedir. Gerekli kontrollere gelemeyecek durumlarda olan hastalar, bulundukları yerlerde yaptıracakları test ve tahlilleri doktorlara ulaştırdıktan sonra, uzaktan video konferans yolu ile kontrollerini gerçekleştirir. Tüp mide ameliyatı düzgün yapılıp, kontrollü şekilde ilerlediği sürece hastalara sağlıklı ve düzgün fiziksel görünümlü bir hayat sunmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat