Obezite Ameliyatı Çeşitleri

Obezite Ameliyatı Çeşitleri

Obezite Ameliyatı Çeşitleri

Obezite ameliyatı çeşitleri dünya genelinde büyük sorun haline gelen ve her geçen gün artarak ilerleyen obezite hastalıklarına karşı uygulanan cerrahi operasyonları göstermektedir. Obezite ameliyatlarındaki temel amaç, mide hacmini küçültmenin yanı sıra emilimin azaltılarak, hastanın erken doyma noktasına ulaşması ve aldığı gıdanın hemen dışarı çıkarılmasıdır. Böylece hastalar ameliyatın ardından kısa süre içinde hızlı bir şekilde kilo vermeye başlamaktadır.

Obezite Hastalığına Karşı Uygulanan Cerrahi Operasyonlar

Obezite ameliyatı çeşitleri, aşırı kilolar ve kiloların neden olduğu hastalıkların ortadan kaldırılması için uygulanan ameliyat tekniklerini ifade eder. Hangi hastaya, nasıl bir yöntem uygulanacağı konusu doktorların yapacağı test ve tahliller neticesinde netlik kazanmaktadır. Buna bağlı olarak uygulana cerrahi operasyonlar şunlardır;

  • Tüp mide ameliyatı ( Slevee Gastrektomi)
  • Mide kelepçesi (mide bandı) operasyonu
  • Mide katlanması ( Gastrik Plikasyon) ameliyatı
  • Gastrik bypass operasyonu
  • Mini gastrik bypass ameliyatı
  • Duodenal switch operasyonudur.

Obezite ameliyatı çeşitleri ile ilgili olarak operasyonlar tek başına başarı kriteri değildir. Ameliyat sonrasında uygulanacak olan yeni beslenme alışkanlıkları, spor faaliyetleri gibi etkenler ameliyatın başarılı şekilde ilerlemesine katkı sağlayacak ve beklenen kilo seviyesine bilinçli ve sağlıklı şekilde ulaşılacaktır.

Obezite ameliyatı çeşitleri bakımından her bir operasyon gelişen teknoloji sayesinde kapalı olarak uygulanmaktadır. böylece operasyon sonrasında hastalarda komplikasyon oluşma riski oldukça az, yaraların iyileşme süresi oldukça kısadır. Bu doğrultuda hastalar ameliyat sonrasında kısa süre içinde normal hayata dönüşlere başlamaktadır. İlerleyen süreçlerde kendilerine yeni hayat standartları belirlemekte olup, kilo vermeyi daha kontrollü hale getirmektedir.

Obezite İle Mücadele Kapsamında Sadece Ameliyatlar Mı Uygulanır?

Obezite ameliyatı çeşitleri, obezite ile mücadelenin ameliyat yapılan işlemlerini göstermektedir. Ancak mideye herhangi bir ameliyat işlemi yapılmadan da müdahale edilmektedir. Bu operasyonlarda mide hacmini küçültmekte, hastanın iştahını azaltarak kısa süre içinde hızlı oranda kilo vermesini sağlamaktadır. Uygulanan bu yöntemler şunlardır;

  • Mideye uygulanan botoks işlemi
  • Mideye yerleştirilen balon uygulamasıdır.

Bu uygulamalar diğer ameliyatlara göre hem daha kısa sürede tamamlanmakta hem de daha basit olmaktadır. Ancak her hastaya ameliyatsız operasyonun uygulanması başarıyı getirmemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat