Tüp Mideliler Nasıl Beslenmelidir?

Tüp Mideliler Nasıl Beslenmelidir?

Tüp Mideliler Nasıl Beslenmelidir?

Tüp mideliler nasıl beslenmelidir? Konusu, tüp mide ameliyatından sonra hastaların ameliyatın yan etkilerinde korunmak, kiloyu muhafaza etmek ve kiloya bağlı ortaya çıkan hastalıklardan kurtulmak için araştırılmaktadır. Tüp mide operasyonu ile midenin yüzde 85’lik kısmı çıkartılarak, mide tüp şekline getirilir. Böylece midenin gıda alım miktarı düşürülür, emilim oranı azaltılıp hızlı şekilde kilo verme sağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme Alışkanlığı

Tüp mideliler nasıl beslenmelidir? İle ilgili olarak ameliyat olan hastalar eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak terk etmekte yerine diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet programına uygun beslenme şeklini benimsemektedir. Bu bağlamda tüp mideye sahip hastalar;

  • Öğün sayılarını 6’ya çıkararak öğün düzeni ve porsiyon miktarına dikkat etmelidir.
  • Yemekleri küçük parçalar halinde yemelidir.
  • Her lokmayı uzun süre çiğnemenin ardında yutmalıdır.
  • Yemeklerde 30 dakika önce ya da sonra su içmeli, yemek aralarında su içememelidir.
  • Karbon hidratlı gıdalar yerine protein bakımında zengin besinler öğünlerinde yemelidir.
  • Yüksek kalori içeren gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Tüp mideliler nasıl beslenmelidir? Kapsamında aşırı yağ ve şeker içeren gıdaların tüketiminden kaçınmalıdır.
  • Sindirim sistemin tam fonksiyonlu çalışması için lif içerikli besinler tüketilmelidir.
  • Mide genişlemesine neden olacak gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır.

Bu şekilde yeni beslenme alışkanlığı kazanması ile hastalar kilolarından bilinçli şekilde kurtulmakta, herhangi sağlık sorunu ve fiziksel görünüm bozukluğu yaşamamaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Beslenmenin Önemi

Tüp mideliler nasıl beslenmelidir? Konusunda hastalar operasyonun hemen ardında diyet dönemine geçmektedir. Uzmanlarca takibi ve kontrolü yapılan diyet ile birlikte hastalar kilo vermenin neden olacağı hastalıkların önüne geçmektedir. Ayrıca diyet programı sabitlenme noktasına gelen kilonun muhafazasını sağlayarak, ameliyatın etkisinin bitmesinden sonraki süreçte eski kilonun yeniden alınması engellenmektedir.

Tüp mideliler nasıl beslenmelidir? İle ilgili olarak dikkatsiz davranan, eski alışkanlıklarına geri dönen, uzmanların programını yeterince uygulamayan hastalarda, kilo ve kilo ile ortaya çıkan hastalıklar giderilmez, ilave olarak yeni rahatsızlıklar meydana gelir. Hastalar uzmanların belirledikleri tarihlerde kontrollerini gerçekleştirerek operasyonun nasıl bir süreç içerisinde ilerlediğini görmeli ve uzmanlarının önerisine değişiklikler yapılmalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat