Tüp Mide Sonrası Şeffaf Sıvı Dönem

Tüp Mide Sonrası Şeffaf Sıvı Dönem

Tüp Mide Sonrası Şeffaf Sıvı Dönem

Tüp mide sonrası şeffaf sıvı dönem hastaların operasyonun yan etkilerinden korumak için önemlidir. Tüp mide ameliyatı bitimi ile birlikte hastalar 3 ile 4 gün kadar müşahede altında tutulmaktadır. Bu süre içinde sadece sıvı beslenerek kaçak ve kanama riski gözlemlenmektedir. Taburcu olan hastalar uzmanların gözetimi altında belirlenen süre kadar sıvı ile beslenmeye devam etmektedir.

Sıvı Dönemde Tüketilecekler

Tüp mide sonrası şeffaf sıvı dönem operasyonun bitmesi ile başlayarak yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Dönemin ne zaman biteceği uzmanların yapacağı testler sonrasında belli olmaktadır. Bu dönem içerisinde hastalar, elma, armut, kayısı ve ayva meyve suları veya şeffaf kompostoları tüketilmektedir. Sindirim ile ilgili bir sorun yaşamamak için laktozsuz süt ve soya sütü tercih edilmekte olup, tansiyon düşmesi sorunu için laktozsuz yoğurt ile ayran yapılması önerilmektedir.

Tüp mide sonrası şeffaf sıvı dönem içerisinde vücudun protein açığını kapatmak için et, kemik ve tavuk suyu tüketilmektedir. Ayrıca uzmanların önerisi ile birlikte protein kaynaklı olan mamalarda bu dönemde kullanılmaktadır. Sıvı dönem içerisinde hastalar bol miktarda su tüketmelidir.

Sıvı Dönem Ne Zaman Biter?

Tüp mide sonrası şeffaf sıvı dönem operasyonun hemen ardından başlar, genel olarak 2 hafta sürse dahi uzmanların yapacağı kontroller belirli olmaktadır. Yapılan tahlil ve testler sonucunda uzmanlar sıvı dönemin uzatılmasına karar verebilir. sıvı dönem hastaların riskli dönemlerde sorunlar ile karşılaşmaması için büyük önem taşımaktadır.

Tüp mide sonrası şeffaf sıvı dönem sorunsuz şekilde bitince uzmanların kontrolü altında önce püre dönemine ardından da katı dönemine geçilmektedir. Sıvı dönemde olduğu gibi püre ve katı dönemlerde de uzmanların takibi önem taşımaktadır. Bu dönemlerde diyet uzmanlarında hazırlanan programlar eksiksiz şekilde uygulanmaktadır. Hastalar katı döneme geçtikten sonra ömür boyu programa uymak zorundadır. Obezite hastalığı ve birlikte ilerleyen yüksek tansiyon ve kolesterol, uyku apnesi ile tip 2 diyabet rahatsızlığı kontrollü geçen bu süreç içerisinde kesin çözüme kavuşmaktadır. Böylece hem sağlıklı hem de kontrollü bir şekilde istenen kilo seviyesine hızlı olarak ulaşılmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat