Bariatrik Cerrahi Sonrası Ne Yiyebilirim?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Ne Yiyebilirim?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Ne Yiyebilirim?

Bariatrik cerrahi sonrası ne yiyebilirim? Sorusu hastaların operasyon sonunda beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilgi vermektedir. Obezite hastalığından kurtulmak için uygulanan operasyon, hastaların eski beslenme alışkanlıklarının tamamen değişeceğini göstermektedir. Bu kapsamda hastalar operasyon bitimi ile birlikte diyet uzmanlarının hastanın durumuna göre hazırlamış olduğu diyet programına uygun bir beslenme alışkanlığı kazanmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyondan Sonra Beslenme

Bariatrik cerrahi sonrası ne yiyebilirim? Konusunda hastaların dikkatli davranması gerekmektedir. Kesilerek küçültülen mide hacmi düzensiz olan beslenme ile hem hızlı şekilde genişlemekte hem de farklı rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle hastalar beslenme konusunda;

  • İlk bir hafta berrak sulu gıdalar ve aşamalı olarak çorba, yoğurt ve beyaz peynir,
  • İkinci hafta ile koyu kıvam çorba, yumuşak gıdalar, yumurta, sebze, meyve püresi,
  • Dördüncü hafta bitimi ile iyice çiğnemek yolu ile tüm katı gıdalar yenir.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunana gıdalarında uzak durulur.
  • Yüksek oranda şeker ve yağ bulunduran yiyecekler tüketilmez.
  • Bariatrik cerrahi sonrası ne yiyebilirim? Kapsamında sindirim sisteminin düzenli çalışması için lif açısında zengin besinler tercih edilmelidir.
  • Vücudun ihtiyacını karşılamak adında yüksek proteinli ürünler kullanılır.

Hastaların ayrıca tüketmesi gereken ya da uzak duracağı gıdalar uzmanların kontrolü ile belirlenmektedir.

Bariatrik Cerrahi Sonrasın Takviye

Bariatrik cerrahi sonrası ne yiyebilirim? Konusunda hastalar hem kilo vermeyi kolaylaştırmak hem de kilo verirken sağlıklı ve fit görünümde kalmak için beslenmelerine dikkat eder. Kilo verme aşamasında sağlık sorunları ile karşılaşmamak için hastalar vitamin ve mineral alımına özen göstermelidir. Yiyecekler ile alınamaması durumunda uzmanların önerisi iler birlikte dışardan takviye olarak alınmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası ne yiyebilirim? İle ilgili olarak operasyon sonrası süreçte hastaların fiziki görünümlerinin olumsuz etkilenmesi için vücudun protein ihtiyacının tam olarak karşılanması gerekmektedir. Besin değeri bakımından karşılanmayan yüksek protein ihtiyacı takviye olarak alınmaktadır. Bu takviyelerin ne zaman alınacağı gibi hangi oranda alınması gerektiği de uzmanların test ve tahlil sonuçlarını değerlendirmesi ile belli olur. Fazla miktarda kullanmak yarardan çok vücuda zarar vermektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat