Bariatrik Diyet Nedir?

Bariatrik Diyet Nedir?

Bariatrik Diyet Nedir?

Bariatrik diyet nedir? Sorusu, obezite ile mücadele kapsamında bariatrik cerrahi operasyon geçirecek olan hastaların, operasyon öncesi ve operasyondan sonraki dönemde uygulaması gereken diyet programıdır. Hastalar uzmanlar kontrolü altında operasyona hazır hale gelmek için gerektiği kadar kilodan kurtulmak adına diyet programı uygular, böylece hem operasyonun başarılı şekilde geçmesi hem de operasyon sonrası süreç kolay uyum sağlanmaktadır.

Bariatrik Operasyon Sonrasında Diyet Başlaması

Bariatrik diyet nedir? Konusunda operasyon öncesinde olduğu gibi operasyonun bitimi ile diyet programı uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmaktadır. Hastalar operasyonun risklerinden kurtulmak ve düzenli şekilde kilo vermek için bu diyet programına eksiksiz uyum sağlamalıdır. Operasyon sonrası diyet programı şu şekilde başlamaktadır;

  • Sıvı diyet: Operasyon bitimi ile birlikte hastada kaçak ve kanama riskine karşın sadece sıvı gıdaların tüketildiği diyet dönemidir. Uzmanların kontrolü altında yaklaşık 2 hafta sürmektedir.
  • Püre diyet: Operasyondan 2 hafta sonra yani sıvı diyet döneminin sonlanması ile başlamaktadır. Hastalar püre haline getirilmiş gıdalar tüketerek operasyon geçirmiş mideyi yormamaktadır.
  • Katı diyet: Bariatrik diyet nedir? Konusunda hastaların sıvı ve püre diyetleri eksiksiz şekilde uygulaması sonucunda herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda kademeli olarak normal beslenme düzenine geçmesidir. Katı diyet hastaların ömür boyu uygulayacağı diyettir. Bu nedenle hastalar sürekli olarak diyet uzmanları takibi ve kontrolünde olmaktadır.

İlk gün başlayan diyet hastanın durumu gözetilerek içerik itibari ile değişimlere konu olabilmektedir.

Diyetin Faydaları

Bariatrik diyet nedir? İle ilgili olarak hastaların uygulamış olduğu diyet programı sadece kilo vermeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda kontrollü ve sağlıklı şekilde zayıflamayı sağlayarak yeni hastalıkların ortaya çıkmasını önlemektedir. Ayrıca obezite ile birlikte ilerlemekte olan yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıklarda kesin olarak ortadan kalkmaktadır.

Bariatrik diyet nedir? Kapsamında doğru şekilde uygulanan diyet ile birlikte hastalar operasyonun etki süresi bitse dahi son kilolarını muhafaza etmektedir. Eski kiloların hızlı ve kontrolsüz bir şekilde alınmasını engellemektedir. Ayrıca diyet ile fiziki görünüm de beklentileri karşılamakta, daha fit bir görünüm elde edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat