Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp mide sonrası beslenme önerileri ile ameliyatın başarısı sağlanır ve bu başarı perçinlenmektedir. Obezite ile mücadele kapsamında uygulanan tüp mide operasyonu bazı durumlarda tek başına fazla kiloların verilmesinde desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda hastalar operasyon sonrasında başlayan süreç içinde yeni bir beslenme düzeni uygulayarak kilo verme sürecine destek olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Tüp mide sonrası beslenme önerileri genel olarak kilo verilmesini hızlandırdığı gibi aynı zamanda kilo verme aşamasında yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca doğru şekilde yapılan yeni bir beslenme ile fiziki görünüm konusunda da beklenen sonuca ulaşılmaktadır. Bu nedenle hastalar ameliyatın ardından başlayan beslenme dönemleri aşamalarında katı beslenme dönemine girildiğinde;

  • Gün içerisindeki öğün sayısını 6 öğüne çıkarmalıdır.
  • Öğünlerdeki porsiyon miktarı azaltılmakta, öğünlerin düzenine dikkat etmelidir.
  • Lokmaları küçük parçalar halinde alıp, uzun süre çiğnedikten sonra yutmalıdır.
  • Öğünlerin içerisinde vücudun tam olarak ihtiyacını karşılayacak olan protein miktarının alımına dikkat etmelidir.
  • Sindirim sisteminin doğru çalışmasını sağlamak için lif içeriği zengin besinler tercih etmelidir.
  • Tüp mide sonrası beslenme önerileri kapsamında günlük 2 litre su tüketmeli, ancak suyu yemek aralarında değil yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içmelidir.
  • Yağ oranı, şeker miktarı ve karbon hidrat oranı yüksek olan gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Asit ve gazlı içecek tüketiminden kaçınmalıdır.

Bu şekilde hastalar hem sağlıklı hem de kontrollü bir şekilde kilo vererek başarıya ulaşmaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Düzensiz Beslenme

Tüp mide sonrası beslenme önerileri kapsamında dikkatsiz davranılması ameliyatın başarısız şekilde sonuçlanmasına neden olmaktadır. Küçülen mide esnek yapıya kavuşmadığından dolayı zorlanması ile kaçak ve kanama riskleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca düzensiz beslenme sonunda vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalar meydana gelmektedir.

Tüp mide sonrası beslenme önerileri kesinlikle dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu kapsamda hastalar sürekli olarak doktor gözetiminde olmalıdır. Ayrıca doktorların sistemlerin doğru işleyişini sağlamak için önermiş olduğu protein tozu, mineral ve vitamin takviyelerini aksatmadan tüketmesi gerekmektedir. Böylece istenen sonuca güvenli bir şekilde ulaşmak daha kolay olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat