Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Beslenme Dönemi 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Beslenme Dönemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Beslenme Dönemi 

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi cerrahi operasyonun sonlanması ile birlikte hemen başlamaktadır. obezite hastaları midelerinden geçirdiği operasyon sonrasında kesilen midelerinin birleşmesi için zımbalama yöntemine tabi tutulmaktadır. Bu nedenden dolayı hastaların operasyonun ardında zorlanmaması ve kaçak ve kanama riskini oluşmaması için beslenme düzenlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüp Mide İle Başlayan Süreç

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi uzmanların gözetimi altında başlamaktadır. obezite hastası tüp mide ameliyatından sonra 3 ile 4 gün arası hastanede müşahede altında tutularak kaçak ve kanam riski gözlemlenmektedir. Müşahedeye girmesi ile birlikte hatanın sıvı beslenme dönemi başlamış bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 15 gün sürecek bu sıvı beslenme dönemi içerisinde hastalar, sadece sıvı olan berrak gıdalar ile beslenmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi ikinci haftasında hastalar berrak gıdalar yerine biraz daha koyu hale getirilmiş çorba gibi gıdaların tüketilmesine başlanmaktadır. Hastanın beslenmesinde, genel sağlık durumunda sorun olmaması halinde doktorların onayı ile birlikte sıvı beslenme dönemi sona ermektedir. Böylece hastalar normal beslenme düzenine kademeli olarak geçiş yapmaktadır.

Sıvı Beslenme Dönemi Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi bitimi ile birlikte hastalar doktorların gözetimi altında yumuşak ve püre haline getirilmiş gıdalar ve çatal ile ezilmiş besinler tüketmeye başlamaktadır. Böylece başlayan püre diyeti yaklaşık 4 hafta kadar sürmektedir. Gözetim altında geçirilen bu sürenin sonunda hastalar püre beslenme dönemini bitirmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi sonrasında püre beslenme dönemini de sorunsuz şekilde geçiren hastalar kademeli olarak katı beslenme dönemine geçmektedir. Obezite hastaları bu katı beslenme dönemini ömür boyu uygulamak zorundadırlar. Bu nedenle diyet uzmanları tarafından hastanın durumu gözetilerek oluşturulan beslenme programı eksiksiz bir şekilde uygulanmaktadır. Hastalar böylece hem fazla kilolardan hem de obezitenin neden olduğu rahatsızlıklardan birlikte kurtulmaktadır. Ayrıca kilo verme süreci içerisinde herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellediği gibi aynı zamanda verilen kiloların hızlı bir şekilde yeniden alınmasının önüne geçmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat