Laparoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrectomy) Ameliyatı 

Laparoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrectomy) Ameliyatı

Laparoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrectomy) Ameliyatı 

Laparoskopik tüp mide (Sleeve Gastrectomy) ameliyatı obezite ile mücadele kapsamında hızlı ve kontrollü bir şekilde kilo vermek için uygulana cerrahi operasyondur. Kapalı yöntemler ile mideye ulaşılıp, midenin büyük bölümünün kesilerek çıkarıldıktan sonra kalan bölümün tüp haline getirilmesine dayalı bir operasyondur. Bu şekilde mide hacmi küçülerek gıda alımı azalarak hastaların kısa süre içerisinde kilo vermesi sağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Yapılması

Laparoskopik tüp mide (Sleeve Gastrectomy) ameliyatı hastaların uzmanlar kontrolü altında gerekli test ve tahlilleri vermesi ve doktorların değerlendirmesi sonucunda uygulanmaktadır. tüp mide operasyonu için en büyük kriter vücut kitle indeksidir. Bunun haricinde hastalarda belli şartları sağlayan uzmanlar tarafından operasyona alınmaktadır. Bu doğrultuda;

  • Hastanın karın bölgesinde 4 ya da 5 kesi açılarak kapalı yöntem ile mideye ulaşılır.
  • Midenin belirlenen büyük bir bölümü kesilerek çıkarılır.
  • Kalan kısın tüp haline getirilerek zımbalama işlemi ile tutturulup operasyon sonlandırılır.

Laparoskopik tüp mide (Sleeve Gastrectomy) ameliyatı bitimi ile birlikte hastalar kaçak ve kanama riskine karşı gözetim altında tutulmak üzere 3 ile 4 gün arası hastanede müşahede altında tutulmaktadır. Bu süre sonunda hasta taburcu olarak yeni bir yaşantıya adım atmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

Laparoskopik tüp mide (Sleeve Gastrectomy) ameliyatı ile birlikte hastalar taburcu olduktan sonra hayatlarında köklü değişikliklere gitmektedir. Bu kapsamda operasyon sonrasında hastalar;

  • Eski beslenme alışkanlıklarını terk ederek, diyet uzmanları tarafında hazırlanan diyet listesi ile yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmaktadır.
  • Rutin ve sıradan günlük hayat tarzı içerisinde bol fiziki aktivite eklemektedir.
  • Haftanın belli günlerinde düzenli olarak egzersiz faaliyetinde bulunmaktadır.

Operasyon sonrası değişen hayat tarzı ile hastaların kilo verme hızı ve oranı değişiklik göstermektedir. Laparoskopik tüp mide (Sleeve Gastrectomy) ameliyatı sonunda yapılan değişimler ile hastalar kilo verme süreci içerisinde yeni bir hastalığın ortaya çıkmasını engellemekte aynı zamanda obezite ile birlikte ortaya çıkıp ilerleyen yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi hastalıklardan kurtulmaktadır. Ameliyat sonrası süreç hastaların eski kilolarını yeniden almasını da engellemektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat