Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet 

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet ameliyatın doğru ve başarılı şekilde ilerlemesi için gereklidir. Hacim olarak küçülen mide daha erken doyma hissine ulaşacak, vücuttan atım süresi kısalarak hızlı bir şekilde kilo verme başlayacaktır. Kilo vermeyi kontrollü ve sağlıklı bir hale dönüştürmek için operasyonun ardından başlayan süreç ile birlikte hastaların yeni bir beslenme düzeni ile diyet uygulaması yapması gerekmektedir.

Mide Küçülmesi İle Başlayan Diye Dönemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet hatanın operasyondan çıkması ile başlamakta olup ömür boyu devam edecek bir süreci kapsamaktadır. Bu doğrultuda operasyonun ardından;

  1. Sıvı gıda diyeti: Ameliyatın bitmesi ile hemen başlayan diyet dönemidir. Yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta arası devam etmekte ve bu süre içerisinde uzmanlar tarafından kaçak kontrolü yapılmaktadır.
  2. Püre gıda diyeti: Sıvı diyetin bitmesi birlikte hastalar çatal ile ezilmiş, yumuşak ve püre haline getirilmiş gıdalar ile beslenmeye başlamaktadır. Yaklaşık olarak 4 hafta kadar süren püre döneminde hastaların dikkatli davranması ile küçülen mide fazla zorlanmamaktadır.
  3. Katı gıda diyeti: Püre döneminin bitmesi ile birlikte hatalar kademeli olarak Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet kapsamında katı gıda diyeti dönemine girmektedir. Katı gıda diyetine hastalar ömür boyunca uymaktadır.

Diyet dönemlerinin verimli geçmesi ve sorunların ortaya çıkmaması için hastaların, diyet uzmanlarının hazırlamış olduğu diyet listesine eksiksiz şekilde uyması gerekmektedir.

Diyet Döneminde Sorun

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemlerinin birinde ya da hepsinde sorun yaşayan hastaların uzmanların kontrolünde bulunması gerekmektedir. Operasyon sonrasında hastaların belli aralıklar ile kontrol edilmesi ile olası sorunlar başlamadan engellenmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet süresi içerisinde sorun yaşamamak, kilo verirken yeni rahatsızlık ile karşılaşmamak için doktorların vermiş olduğu protein, vitamin ve mineral takviyesi aksatılmaması gerekmektedir. Böylece obezitenin neden olduğu kiloların haricinde, obezite ile birlikte ortaya çıkan ve ilerleyen yüksek tansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol hastalıkları ortadan kalkmaktadır. Son gelinen kilo kontrolü sağlanır ve eski kiloların yeniden alınmasının önüne geçilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat