Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme 

Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme

Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme 

Obezite cerrahisinden sonra beslenme fazla kilolardan kurtulmak için operasyonun destek sağlayıcısı olmaktadır. Obezite hastalığı günümüzde dünyada büyük sorun haline gelen bir rahatsızlıktır. Obezite ile mücadele kapsamında hastalara çeşitli cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Ancak uygulanan cerrahi işlemler tek başına kilo vermede yetersiz kalabilir. Böyle durumların engellenmesi için operasyon sonrasında yeni bir beslenme düzeni oluşturularak kilo verme hızı artırılmaktadır.

Obezite Operasyonu Ardından Yeni Beslenme Alışkanlığı

Obezite cerrahisinden sonra beslenme alışkanlıkları tam olarak değiştirilmektedir. Eski beslene alışkanlıklarının neden olduğu fazla kilolardan kurtulma aşamasında hastalar uzman diyetisyenlerin, hastanın durumuna uygun olarak hazırladığı beslenme programına eksiksiz şekilde uyum sağlamalıdır. Bu doğrultuda obezite hastaları operasyon ardından;

  • Günlük öğün sayısını 6 öğüne çıkarır ve öğünlerdeki porsiyon miktarı azaltılır.
  • Yemekler küçük lokmalar halinde yavaşça yenmektedir.
  • Her bir lokma uzun süre çiğnendikten sonra yutulmaktadır.
  • Yemeklerin protein ağırlıklı olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Sindirim sistemin doğru çalışması için lif içeren besinler tercih edilmektedir.
  • Gün içerisinde 2 litreden az olmamak kaydı ile su içilmeli, su yemek aralarında değil yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içilmelidir.
  • Obezite cerrahisinden sonra beslenme kapsamında uzmanların önerisi dışına çıkılmamalıdır.

Böylece hastalar kilo verme aşamasında yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

Obezite Cerrahisi İle Kilo Verme

Obezite cerrahisinden sonra beslenme  ile kontrollü şekilde kilo verilirken, sonrasında hem sağlık hem de fiziki görünüm açısından hastaların süreci desteklemesi gerekmektedir. Bu bağlamda hastalar;

  • Günlük rutin hayat tarzlarına fiziki aktivite eklemektedir.
  • Düzenli bir şekilde haftanın belli günlerinde egzersiz faaliyetinde bulunmalıdır.

Bu şekilde hastalar kilo verirken yağların atılması ile derilerin sarkmasının önüne geçmektedir. Ayrıca hastalar uzmanların önerdiği protein, vitamin ve mineral takviyeleri ile hastaların cilt, saç ve tırnaklarında oluşabilecek sorunlar engellenmektedir. Obezite cerrahisinden sonra beslenme uzmanlar tarafından sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Hastalar belli aralıklar ile gerekli tetkikler sonucunda değerlendirilmekte ve kiloların son durumu incelenmektedir. Sürekli takip altında tutularak kilolar ve kilolar ile bağlantılı hastalıklardan kurtulma sağlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat