Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem 

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem ameliyatın ardından riskli durumların önlenmesi, yan etkilerin ortaya çıkmasının engellenmesi için gereklidir. Ameliyatın birimi ile birlikte hastalar, 3 ile 4 gün arası hastaneden müşahede altında tutulmaktadır. Bu süre içerisinde hastalarda ameliyatın kaçak ve kanama riski gözlemlenmektedir. Gözlemin kolay olması ve farlı sorunların ortaya çıkmaması için hastalar sıvı gıdalar ile beslenmektedir.

Ameliyat Sonrasında Sıvı Beslenme Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem operasyonun hemen ardından doktor kontrolleri ile birlikte başlamaktadır. İki aşamada geçen sıvı beslenme dönemlerinde hastalara ilk hafta sadece sıvı olan gıdalar tüketmesi önerilmektedir. Bir ile ikinci haftalar arasında ise biraz koyulaştırılmış çorbalar gibi sıvı gıdaların tüketimine geçilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem ne kadar başarılı bir şekilde geçerse ameliyat o kadar başarılı şekilde ilerlemektedir. Sıvı gıdalar mideyi yormadığı ve sindirimi daha kolay olduğundan dolayı hastalarda hızlı bir şekilde kilo verilmeye başlamasına yardımcı olmaktadır. Sıvı beslenme dönemi sonrasında takip haftalarda hastalar kademeli olarak önce püre gıda dönemine geçer, ardından katı gıdaların tüketimine başlamaktadır.

Ameliyat Sonrası Beslenme Dönemleri Önemi

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem ile başlayan yeni bir beslenme döneminde hastalar sağlıklı ve kontrollü bir biçimde kilo vermektedirler. Sıvı beslenme ile ameliyatın yan etkilerinden kurtulan hastalar 4 hafta sonuna kadar püre gıda ile beslenme dönemine geçilmektedir. Bu dönemde de hastaların mide ve sindirim sisteminin doğru şekilde çalışması sağlanmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem ve püre dönem ardından hastalarda katı gıda dönemine geçilir. Hastalar kademeli olarak geçtiği katı beslenme dönemine ömür boyu uymak zorundadırlar. Bu nedenle hastaların katı gıda döneminde doğru şekilde beslenmesi ve herhangi bir riskli durumun oluşmaması için diyet uzmanlarının hazırladığı beslenme programı eksiksiz şekilde uygulanmaktadır. beslenme dönemlerini sorunsuz geçiren hastalar obezitenin neden olduğu hem fazla kilolardan hem de yüksek tansiyon, şeker, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıklardan kesin olarak kurtulmaktadır. Ayrıca kilo kontrollerini sağlayarak verilen kiloların yeniden alınması engellemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat