Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yemek Yiyebilirim?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yemek Yiyebilirim?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yemek Yiyebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonra ne zaman yemek yiyebilirim? Tüp mide ameliyatından sonra hasta uygulamanın üzerinden üç y gibi bir süre geçtikten sonra yavaş yavaş normal gıdaları tüketmeye başlayabilir. Ameliyat sonrası yiyeceklerinde kişinin tercih edeceği çorbalar da un tarzı şeyler içermemelidir. Et ve tavuğu haşlama olarak, balıkta ise tercihini ızgaradan yana kullanmalıdır. Karbonhidrat oranı yüksek olan patates tüketime uygun değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası kişi kendini gözlemlemeyi bilmeli ve takibini unutmamalıdır. Hangi yiyeceklerin kendisinde sıkıntı yaratmadığını bilmeli ona göre beslenmesine yön vermelidir. Midede gaz sancısına sebep olacak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası pilav, ekmek ve makarna gibi karbonhidrat değeri yüksek kişiye rahatsızlık verecek gıdaların tüketimi yapılmamalıdır. Kısacası ameliyat sonrası doktorunuz size nasıl ve ne yiyeceğiniz konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapıp yol gösterecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Yapılır Mı?

Tüp mide ameliyatından sonra ne zaman yemek yiyebilirim? Tüp mide ameliyatı sonrası kişiye on gün sonra hafif tempolu yürüyüş yapmasına ve yüzmesine izin verilip spor hayata sokulmalıdır. Bu süre bir ayı tamamladıktan sonra yürüyüşte tempo arttırılıp koşu tarzında spora başlanabilir. Tavsiye edilen egzersizler ile doktor hastanın özellikle bacaklarında pıhtı oluşumunun önüne geçmeyi amaçlar. Tüp mide ameliyatı sonrası kişinin yapacağı spor ile kalori açıkları oluşacak kilo verme süreci hızla desteklenecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın spora teşviki kademeli şekilde ilerlemektedir. Çünkü kişi eskiye göre daha çabuk yorulup, halsizleştiğini hissedecektir. Kendi gözlemlerine göre yürüyüşlerde mesafeleri arttırmalı, hafif tempolu koşuya yönelmeli, bisiklet sürmeli ve daha sonraki haftalarda yorucu olmayan ağırlık çalışmalarına giriş yapabilecek durumda ise başlamalıdır. Ağırlığın ölçüsünde aşırıya kaçmamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Tüp mide ameliyatından sonra ne zaman yemek yiyebilirim? Tüp mide ameliyatı sonrasında kişi yeme içme alışkanlıklarını sağlıklı bir hale dönüştürmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ile diyet yapmanın aynı şey olmadığının farkına varmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası hastaya doktoru tarafından üç ana ve üç ara öğün olmak üzere yeni beslenme şekli oluşturulup tavsiye edilmektedir. Küçük porsiyonlar halinde beslenme hastanın midesinde rahatsızlık hissetmemesi adına önerilmektedir. Çünkü mideniz artık eski hacmine sahip değildir. Yemek esnasında kişinin içecek tüketimi yapmaması gerekir. İlk üç ay asitli içecekler ile alkol tüketimi yapılmamalı ve uzak durulmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası hasta öğün sayısını bol, yemek yeme seviyesini az tutmayı öğrenmelidir. Ameliyat sonrası küçülen mideyi tekrardan eski yeme alışkanlığına dönmemesi için önlem alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.

 

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat