Mide Balonu Uygulaması Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Mide balonu uygulaması donrası nasıl beslenmeliyim? Mide balonu uygulaması, hastanın midesine endoskopik olarak içi su dolu bir balon yerleştirilip, mideye yaptığı baskı sonucu beslenmenin kısıtlanması, kişinin kilo vermesinin sağlanmasıdır. Mide balonu uygulaması diyet ya da spor ile kilo verme sürecinde başarı gösterememiş kişiler için oldukça kolay bir uygulamadır. Mide balonu uygulaması kesinlikle bir ameliyat değildir. Bu uygulama sonrası hasta kilo vermek için spor ve diyet ile süreci desteklemesi gerektiğini bilmelidir. Mide balonu uygulaması hastalarda açlık hissinde değişim olmadığı için tek başına kilo veriminin gerçekleşmesi beklenmez. Mide balonu uygulaması sonrası porsiyonlarınız azalıp, yemek yeme sıklığınız azalmaktadır. Böylece kişi daha az yiyerek uzun süre tok kaldığının farkına varacaktır.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Şikâyetler

Mide balonu uygulaması donrası nasıl beslenmeliyim? Mide balonu uygulaması kişinin kısa süreli uyutulup, midesinin üçte biri oranında bölümünü kaplayan alana bir balon bırakılmasıdır. Mide balonu uygulamasının ardından kişinin midesinin bu duruma hemen uyum sağlaması beklenmemelidir. Mide bu zamana kadar alıştığı düzenin dışına çıktığı için öncelikle bu su dolu balonun kütlesini sindirmek için uğraşacaktır. Bu uğraşı sonrası kişinin mide bulantısı ve mide krampları yaşaması beklenen bir durumdur. Mide balonu uygulaması sonrası yaşanabilecek şikâyetler hastaya göre değişiklik göstermektedir. Kimi hastalar bu şikâyetleri sadece ilk gün yaşarken, kimi hastalarda durum bir haftaya kadar uzayabilir. Mide balonu uygulama sonrası hastalarda hazımsızlık, ishal ya da şişkinlik hissi yaşanması normaldir.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Sigara Kullanımı

Mide balonu uygulaması donrası nasıl beslenmeliyim? Mide balonu uygulamasını tercih eden hastaların sigara kullanımına en az on gün önce sigara içimini bırakması doktorlar tarafından önerilmektedir. Uygulama esnasında sigara kullanımına bağlı yaşanabilecek bir yan etkinin bu şekilde önüne geçilebilmesi sağlanacaktır. Mide balonu uygulaması gerçekleşen hastanın uygulama sonrasındaki ilk on gün gibi bir zaman da sigara kullanımına onay verilmemektedir. Bunun nedeni ise balona alışmaya çalışan mideniz sigara içimi ile asit salgılayacak ve normalin dışında bir rahatsızlık yaşanacaktır. Mide balonu uygulaması geçirmeyen bir kişide bile yemeklerden önce tüketilen sigaranın midede rahatsızlığa sebep olacağı düşünülünce bu yasağın yerinde verilen bir karar olduğu ortadadır. Belki de bu yirmi gün sizin sağlığınız için sigara bırakma konusunda yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat