Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme operasyonun başarılı şekilde ilerlemesi, beklenen sonucun hızlı ve etkili şekilde ortaya çıkması için önem taşımaktadır. Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen obezite rahatsızlığından kurtulmak için uygulanan tüp mide ameliyatı tek başına fazla kilolardan kurtulma konusunda yeterli olmaya bilir. Bu bağlamda ameliyat sonrası dönemde yeni bir beslenme alışkanlığı ile operasyon desteklenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatının Ardından Beslenme Düzeni

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme operasyon öncesi beslenme düzeninin tam olarak terk edilmesi anlamına gelmektedir. Hastalar operasyonun hemen ardından uzmanların kontrollü altında düzenlenen yeni bir beslenme programı oluşturmaktadır. Bu doğrultuda hastaların yeni beslenme düzeni;

  • Günlük öğün sayısını 6 öğüne çıkarılır ve öğün düzenine özen gösterilir.
  • Öğünlerde yenilen porsiyon miktarları azaltılır.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su içilir; ancak su yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içilir, yemek aralarında içilmez.
  • Kilo verme aşamasında destekleyici olarak yüksek protein içeren ürünler tercih edilir.
  • Yüksek karbonhidrat ve yağ içeren yiyeceklerden uzak durulur.
  • İçeriğinde katkı ya da koruyucu madde bulunan ürünlerden kaçınılır.
  • Dondurulmuş gıdalardan ve gazlı, asitli içeceklerin tüketimi bırakılır.
  • Tüp mide ameliyatından sonra beslenme konusunda sindirim sisteminin doğru şekilde çalışması için lif içeren besinler tüketilir.
  • Her lokma küçük parçalar halinde alınır ve uzun süre çiğnemenin ardında yutulur.
  • Yemekler hızlı ve aceleci değil yavaş ve sakin şekilde yenilir.

Ameliyat sonrası beslen düzeni uzman diyetisyenler tarafında sürekli olarak takip edilmekte, olumsuz bir durum görülmesi halinde Tüp mide ameliyatından sonra beslenme konusunda zaman kaybetmeden müdahale edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kontroller

Tüp mide ameliyatı bitimi ile hastalar uzmanlar tarafında müşahede altında tutulma ile başlayan ve belli aralıklar ile devam eden kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontrollerde hastaların durumu ve kilo verme hızı gözlemlenmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra beslenme düzenine dikkat edilerek belirlenen test ve tahlillerin sonucu incelenmekte olup, hastanın sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermesi sağlanır. Kilo verilirken yeni hastalıkların ortaya çıkması engellenmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat