Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrasında püre diyet dönemi hastanın yeni beslenme alışkanlığı kazanması için kademeli olarak takip ettiği beslenme süreci içerisinde yer almaktadır. Ameliyatın ardından hastalar sıvı beslenme uygulayarak kaçak ve kanama riskine karşı 3 gün hastanede kalan diğer 12 gün ise uzaktan takip edilmektedir. Bu riskli dönemi atlatan hastalar kademeli olarak püre dönemine geçmektedir.

Başarılı Tüp Mide İçin Püre Diyeti

Tüp mide ameliyatı sonrasında püre diyet dönemi sıvı diyetin bitimi ile kademeli olarak başlamaktadır. Bu aşamada hastalar ilk olarak daha yoğun kıvamda sıvıları tüketmekte, sonra yumuşak ve çatal ile ezilmiş gıdaları yemektedir. Son olarak püre haline getirilmiş olan gıdaların alımına başlayarak katı diyet dönemine mideyi hazır hale getirmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında püre diyet dönemi hastaların genel sağlık durumu gözetilerek operasyonu ikinci haftasından başlayarak dördüncü haftanın bitimine kadar devam etmektedir. Küçülen midenin fazla zorlanmaması, sindirim sisteminin doğru şekilde çalışması için kesinlikle uygulanması gereken bir diyet dönemidir. Hastalarda püre diyetinin uzmanlar tarafından bitirilmesi ile birlikte katı gıda diyet dönemine girilmektedir.

 Ameliyat Sonrasında Diyetlerin Desteklenmesi

Tüp mide ameliyatı sonrasında püre diyet dönemi ve takip eden katı diyet döneminde istenen verimin alınması ve kiloların kontrollü şekilde verilmesi için bu dönemlerin desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle hastalar diyet dönemi içerisinde;

  • Hareketsiz yaşam tarzları içine bol fiziki aktivite eklemelidir.
  • Haftalık düzenli bir şekilde egzersiz faaliyetlerinde bulunmalıdır.
  • Uzman doktorların önermiş olduğu vitamin, mineral ve protein takviyelerini aksatmadan kullanmalıdır.

Bu şekilde hastalar hem püre hem de katı gıda diyet döneminde düzenli şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrasında püre diyet dönemi başlaması ve bitimi doktorların onayı ile yapılmaktadır. Bu nedenle bu süre içerisinde doğru şekilde kilo vermek için diyetin desteklenmesi konusunda uzmanların önerisi dikkate alınmaktadır. Uzmanların izin verdiği ölçüde destek faaliyetleri yapılmaktadır. Diyetlere uygun beslenme ile birlikte hastalar kilo vermenin yaratacağı sorunlardan uzak kalmakta, kiloların hızlı bir şekilde yeniden alınmasının önüne geçmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat