Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilir? Sorusu ameliyatın etkisini doğru zamanda doğru şekilde göstermesi için cevaplanmaktadır. Tüp mide ile hastaların mide hacmi küçülmekte ve daha erken doyma noktasına ulaşmaktadır. Böylece hastalar kısa süre içerisinde kilo vermeye başlamaktadır. Ancak kiloların kontrolsüz olarak verilmesi ile birlikte birçok yeni rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. bu nedenle hastaların operasyon sonrasında nasıl beslenmesi gerektiği uzman diyetisyenler tarafından belirlenerek düzenlenmektedir.

Tüp Mide Sonrası Beslenme İhtiyacı

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilir? Konusunda hastalar kiloyu sağlıklı ve kontrollü şekilde vermek isterler. Bu nedenle uzmanlar hastaları sürekli olarak takip altında tutarak, belli zaman aralıkları ile gerekli tetkikleri yapmaktadır. Uzmanlar tarafından hastaların herhangi bir olumsuzluğa karşı protein ağırlıklı beslenme düzeni oluşturulur. Uzmanlar;

  • Operasyon sonrasında hastaların saçlarında dökülmelerin en kısa süre içinde sonlanması ve dökülen saçlarının yeniden çıkmasını sağlaması için yüksek proteinli ürünler önermektedir.
  • Hızlı kilo vermeye bağlı olarak hastalardaki tırnak kırılmaları ve tırnak eti sorunlarını engellemek adına protein açısında yüksek gıdalar önerir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilir? Konusunda esneyen derinin, altında kalan boşluklardan dolayı sarkma ve kırışıklık oluşturmaması için protein bakımında zengin gıdalar önermektedir.
  • Vücudun ihtiyacının kemik ve kaslarında karşılanıp erimelerini önlemek ve kemik yapısını koruyup, kaslara kuvvet vermesi için yüksek protein içeren ürünler önermektedir.

Hastalar uzmanların önerdiği protein miktarına ulaşamaması halinde, onayladığı protein tozu takviyesini kullanmaktadır.

Tüp Mide Operasyonu İle Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilir? Kapsamında hastalar operasyonun hemen ardında kontrol amaçlı müşahede de tutulurken yeni bir beslenme düzenine başlamaktadır. Taburcu olduktan sonra devam eden süreçte ilk iki hafta hastalar sadece sıvı ile beslenmektedir. Sıvı dönemi sorunsuz geçiren hastalar püre ile beslenme safhasına geçerek yaklaşık 4 hafta bu beslenmeye devam etmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilir? Konusunda hastalar son olarak katı beslenme dönemine kademeli olarak geçektedir. Hastaların en son gelinen kilo kontrolünü sağlaması ve sağlık olarak kalması için katı beslenme dönemindeki programa ömür boyu uyması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat