Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme ile hastalar kontrollü ve sağlıklı şekilde kilo vermektedir. Mide küçültme ameliyatında hastanın midesinin büyük bölümü kesilerek çıkarılmasından dolayı riskli durumlar söz konusu olmaktadır. Ayrıca hastanın bilinçsiz şekilde kilo vermesi yeni hastalıkların haberci durumundadır. Bu nedenle hastalar operasyonun ardında uzmanların kontrolü altında yeni bir beslenme alışkanlığına kademeli olarak geçiş yapmaktadır.

Yeni Beslenme Alışkanlığına Geçiş

Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme dönemleri hastanın operasyondan çıkıp kendisine gelmesi ile başlamaktadır. Hastalar 3 ile 4 gün arası müşahede altında tutularak kaçak ve kanama riskine karşın gözetim altında tutulmaktadır. Yeni beslenme düzeni böylece başlamış olur. Hastaların operasyon sonrasındaki beslenme düzeni kademeleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Sıvı beslenme dönemi: Ameliyatın bitimi ile hastanın müşahede altına alınması ile başlamaktadır. Bu dönem yaklaşık olarak 15 gün sürmek olup, hastalar bu süre içerisinde sadece sıvı gıda ile beslenmektedir.
  • Püre beslenme dönemi: Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme dönemi olan sıvı dönemi sorunsuz şekilde atlatan hastalar, yumuşak, çatal ile ezilmiş veya püre haline getirilmiş gıdalar ile beslenmeye başlamaktadır. Püre beslenme dönemi uzmanların kontrolü altında genel olarak 15 ile 30 günleri arası devam etmektedir.
  • Katı beslenme dönemi: Püre dönemi sırasında uzmanların kontrolünde sorun çıkmayan hastalar kademeli olarak katı gıdalar ile beslenmeye geçiş yapmaktadır. Mideyi zorlamayacak gıdaların tüketilmesine başlanılan ve ömür boyu devam eden beslenme dönemidir.

Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme aşamasında katı gıda beslenmesi diyet uzmanlarının hastanın genel durumunu gözeterek hazırlamış olduğu diyet listesi eşliğinde devam ettirilmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarının Desteklenmesi

Ameliyat sonrasında kazanılan yeni beslenme alışkanlıkları, kiloların kontrollü ve sağlıklı şekilde verilmesi için desteklenmektedir. Bu konuda Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme sürecine destek olması için;

  • Günlük rutin geçen hayat akışışı içine bol fiziki aktivite eklenmelidir.
  • Haftanın belli günlerini kapsayacak şekilde düzenli spor faaliyetleri yapılmalıdır.

Bu şekilde hastalar kilolarında sağlıklı bir şekilde kurtulur ve kilo verme etki süresi sonunda eski kiloların hızlı bir şekilde yeniden alınmasını engellemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat