Tüp Mide Ameliyatına Ne Zaman Karar Verilmelidir?

 

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gittikçe hareketsizleşen yaşam tarzı sonrasında fastfood tüketiminin de artmasıyla beraber kilo sorunları yaygınlaştı. Özellikle gelişmiş ülkelerin sorunu olan obezite, Türkiye’de de oldukça yaygın bir sorundur.

Günlük yaşamda bireyler enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji miktarı bireyin yaşına, cinsiyetine, hastalıklarına, gebelik durumuna, yaptığı işe göre değişir. Yaşamı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için alınan enerji miktarıyla verilen enerji miktarının dengede olması gerekir. Alınan fazla enerji vücutta yağ olarak depolanır ve fazla kilolara sebep olur. Eğer kişi bu fazla kilolardan kurtulmazsa fazla kilolar zamanla artarak obeziteye sebep olabilir. Obezite beraberinde ciddi sağlık problemlerini getirir. Bu nedenle kişilerin obeziteden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekir. Obezite cerrahisinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi, halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat ortalama 1,5 saat sürer ve laparoskopik yöntemle (kapalı ameliyat) yapılır. Ameliyatta cerrahi bir işlemle midenin %80 kadarı kesilerek atılır ve sonrasında mideye tüp şekli verilir. Mideye herhangi bir yabancı madde veya tüp yerleştirilmez. Ameliyat sonrasında mide tüp şeklini aldığından dolayı bu ameliyata tüp mide ameliyatı adı verilir.

Tüp mide ameliyatı fazla kilolarından şikayetçi olan herkese uygulanmaz, obez ve morbid obezler için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Yani 10-15 kilo fazlası olan ve fit bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler tüp mide ameliyatı için uygun değildir. Hastalar obezite sınırını geçtiği takdirde belirtilen şartlara uyuyorsa tüp mide ameliyatına karar verilebilir. Tüp mide ameliyatı olmak isteyen hastaların vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olmalıdır. Ayrıca hastaların 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük olmaları gerekir. Eğer hasta ileri derecede obezse ve bundan dolayı erken yaşta ciddi metabolizma sorunları yaşıyorsa ebeveyn onayıyla beraber bu hastalara tüp mide ameliyatı yapılabilir. İleri derece reflü sorunu olan ve kontrol altına alınamayan diyabeti olan hastalar için ise bu ameliyat tavsiye edilmez.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat