Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaçak Belirtileri ve Tedavisi

Tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür ancak olası komplikasyonlar hayati tehlike taşımaktadır ve bu nedenle muhakkak kontrol altına alınmalıdır.

Olası komplikasyonlar hayati tehlike taşıyan ciddi komplikasyonlar olduklarından dolayı, tüp mide sonrasında hastanın ilk 3 gün hastanede doktor gözetimi altında tutulması gerekmektedir. Ani gelişecek komplikasyonlar karşısında hastanın hastanede uzman bir sağlık ekibi kontrolünde olması hayati önem taşımaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kaçak oluşma riski vardır. Bundan dolayı operasyon esnasında ve operasyon sonrasında çeşitli testlerle hastada kaçak olup olmadığı kontrol edilmektedir. Kontrol işlemi esnasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu sayede hata payı minimuma indirilmektedir.

Operasyon sonrasında kaçak oluştuğu, kişinin ağrı ve bulantısının olmasından anlaşılmaktadır. Kişi şiddetli karın ağrısı ve bulantı yaşıyorsa muhakkak bir doktora danışmalı ve en kısa sürede hastaneye başvurmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kaçak oluştuğu tespit edilirse kaçak, farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bazı durumlarda oluşan kaçağın tedavi edilmesi için ameliyat gerekirken bazı durumlarda ameliyatsız endoskopik yöntemlerle tedavi gerçekleştirilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

Tüp mide ameliyatından sonra etkili sonuçlar alınması, beslenme ve yaşam tarzına bağlıdır. Hasta beslenme düzeninde ve yaşam tarzında belli başlı değişiklikler yapar ve uzmanların önerilerine uyarsa kısa süre içerisinde ideal kilosuna ulaşır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ameliyat sonrasında gazlı içeceklerden ömür boyu uzak durulmalıdır.
  • Ameliyat sonrasındaki ilk 10-14 gün boyunca sıvı gıdalar tüketilmelidir.
  • Hasta yaşamı boyunca sıvı ve katı gıdaları bir arada tüketmemelidir.
  • Hasta ameliyat sonrasında çok az yemek yiyerek doyduğu için beslenme programında besin değeri yüksek gıdalara bolca yer vermelidir. Hastanın beslenmesinde hayvansal ve bitkisel proteinler açısından zengin gıdalar tüketmesi önerilir. Hastanın tavuk, balık, hindi, yumurta, peynir ve yoğurt gibi protein açısından zengin gıdalar tüketmesi tavsiye edilir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrasında hasta uzman bir diyetisyen ve psikolog tarafından düzenli takip edilmelidir.
  • Beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda yüksek protein içeren takviye içecekler doktor onayı alınarak kullanılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat