Sleeve Gastrektomi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sleeve Gastrektomi olacak hastaların kafasında pek çok soru işareti oluşmakta ve hastalar bu soru işaretlerinden kurtulmak için araştırma yapmaya başlamaktadır. Hastaların sıkça sordukları sorular ve cevapları şu şekildedir:
Tüp Mide Ameliyatı Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Tüp mide ameliyatı günümüzde genellikle morbid obez sınıfına giren hastalara uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda tip 2 diyabet hastalarının tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı, hastanın yalnızca midesini küçültmekle kalmaz aynı zamanda mideden salgılanan açlık hormonlarının da kontrol altına alınmasını sağlar. Operasyon bu yönüyle yalnızca mekanik bir ameliyat olmadığını aynı zamanda hormonel fayda sağladığını da kanıtlamaktadır.

Özellikle tip 2 diyabet hastalarının tedavisi için kullanılabilecek daha etkili yöntemler vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, mide bypass ameliyatlarının tip 2 diyabet tedavisinde diğer yöntemlere kıyasen daha etkili olduğunu göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Ameliyat Günü Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp mide ameliyatı olacak hastalar operasyon öncesinde kapsamlı taramalardan geçmekte ve bu taramalarla hastanın genel sağlık durumu tespit edilmektedir. Yapılan taramalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda bazı durumlarda hasta işlem öncesinde aylarca tedavi edilebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı öncesinde hastanın genel sağlık durumu incelenirken ruhsal durumu da muhakkak bir uzman tarafından kontrol edilmektedir. Hastanın ameliyat ve zayıflama sürecine ruhen ve bedenen uygun olması halinde ameliyat tarihi kesinleştirilmektedir.

Tüp mide ameliyatı olacak hasta genellikle işlemin yapılacağı gün hastaneye yatırılmakta ve operasyondan ortalama 3 gün sonra taburcu edilmektedir. Hastanın işlem öncesinde ve ameliyatın yapılacağı günde beslenmesine dikkat etmesi ve doktorun ve beslenme uzmanının önerileri doğrultusunda beslenmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Yaş Sınırı Var mıdır?

Tüp mide ameliyatı genellikle 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük bireylere uygulanabilen cerrahi bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda hastanın genel sağlık durumunun obezite nedeniyle kötüye gitmesi halinde doktorun onaylamasıyla 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük bireylere de mide küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat