Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

 

Vücuda alınan fazla kalorinin yakılamaması sonucu vücut bunu yağ olarak depolar ve bu da fazla kilolara sebep olur. Fazla kilolar ileride ciddi sağlık sorunlarına yol açar ve başında önlem alınmazsa obeziteye sebep olur. Obezite, özellikle gelişmiş ülkelerde yaygındır. Türkiye de obezitenin yaygın olduğu ülkelerden bir tanesidir. Obezite hastalığı, bireyin hareketlerini kısıtlar ve beraberinde pek çok hastalığı da getirir. Kalp hastalıkları, diyabet, astım, nefes darlığı gibi hastalıklar obezitenin sebep olduğu sağlık sorunlarına örnek olarak gösterilebilir. Bu nedenle obez kişiler obeziteden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemlerine yönelmelidir. Obezite cerrahisinde birçok ameliyat yöntemi vardır. Toplum arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi), bu yöntemler arasında en çok tercih edilen ameliyat yöntemidir.

Tüp mide ameliyatında, midenin %80 kadarı kesilerek atılır ve mide cerrahi bir işlemle tüp (boru) haline getirilir. Mideye tüp ya da başka bir yabancı cisim yerleştirilmez. Ameliyat sonrası mide tüp şeklini aldığından dolayı bu ameliyat tüp mide ameliyatı olarak isimlendirilir. Ameliyattan sonra mide küçüldüğü için hastanın gıda alımı sınırlandırılmış olur. Ayrıca midenin küçülmesiyle beraber açlık hormonu olarak da bilinen Grehlin hormonunun salgısı ciddi miktarda azalır. Bu sayede hastanın iştahı azalır. Ameliyattan sonra hasta daha küçük porsiyonlarla doyar ve bu da hastanın kilo vermesini sağlar.

Kilo vermek isteyen herkes tüp mide ameliyatını uygulayamaz. Bu ameliyatı olmak isteyen hastaların vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olmalıdır. Tüp mide, morbid obez yani ileri derece obez hastalarının tedavisidir. Genel olarak 18 yaşından küçük, 65 yaşından büyük kişilere tüp mide ve diğer obezite cerrahileri tavsiye edilmez. Fakat nadiren, tüm çabalara rağmen yeterli kilo veremeyen, ciddi obezite sınırlarını geçen, bu nedenle erken yaşta ciddi metabolizma sorunları yaşayan hastalarda ebeveyn onayıyla birlikte obezite cerrahisi düşünülebilir. Bunun dışında 65 yaşın üzerinde fakat genel sağlık durumu iyi, bu ameliyatı kaldırabilecek, beklenen yaşama süresi uzun olan hastalarda da bu ameliyat yapılabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat